| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Am un Amd fx 6300 cu cooler stock, si temperaturile lui sunt urmatoarele:
idle scade pana la 17 C -consum 40 W (temperatura camerei aprox. 16-19 C), full load 58 C, consum 56 W, vreau sa va intreb sunt normale aceste temperaturi? pentru un fx 6300 mi se par cam mici, mai precizez ca cooler-ul de la procesor are PWM pe disable, l-am dat pe disable ca sa nu se incinga.Ce parere aveti sunt normale aceste temperaturi?
Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Stai chill ca sunt temperaturi normale pentru un asemenea procesor.

| JusTPauL a răspuns:

Amd nu se incalzeste asa tare. Poti sa-i faci si un overclock, sigur o duce bine.
Eu am pe laptop amd 8 nuclee si in BF4 mi-a ajuns temperatura la 99 grade cu temperatura camerei de cca 15 grade.

| Jipa95 a răspuns (pentru JusTPauL):

1. AMD-urile se incalezesc foarte tare fata de Intel ( orice procesor amd )
2. Nu exista procesoare amd cu 8 nuclee pentru laptop-uri, iar temperatura specificata de tine ''99 grade'' un procesor are noroc ca nu se arde la o asemenea temperatura. Fie ca vorbim de Intel sau amd.

| JusTPauL a răspuns (pentru Jipa95):

Eu asa stiam ca Intel se incalzeste mai tare.
Intel am vrut sa scriu, nu stiu de ce am scris amd.
i7-3610QM duce pana la 105 grade. Processoarele nu se ard, se reseteaza cand ajung la temperatura maxima. Problema e cu placa de baza care cedeaza cam in 2 ani la laptop-uri.