| TodoranBogdan a întrebat:

Am un aparat foto Nikon d3000. Pozele imi ies neclare pe margini, daca fac poze la peisaje sau asa chiar si pe modul auto desi eu stiu sa folosesc modul manual imi ies neclare pemargine( obiectiv de kit 18-55 mm ). Ce ar trebui sa fac? Care credeti ca este problema? Senzorul are auto cleaning, m-am uitat putin pe senzor si nu pare murdar sau asa. Oare este din vina obiectivului?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Mie-mi pare mai degrabă un blur de mișcare, decât de nefocalizare. Evident, e posibil să mă-nșel. Pune VR pe OFF și compară pozele (cele cu VR pornit și cu el oprit).
Altfel, e posibil să fie din cauza alegerii punctelor de focalizare. La portret face la fel (sau subiect apropiat)?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Pune o poză pe un sait de photo sharing și publică aici link-ul spre aceasta ca să vedem clar despre ce vorbim aici. Scrie și ce obiectiv exact ai (de ex.: AF-S Nikkor 18-55 mm 1:3.5 - 5.6 G), precum și dacă ai folosit setări manuale sau automate de focalizare și de reducere a vibrațiilor (dacă sunt disponibile).

| mihai69 a răspuns (pentru TodoranBogdan):

Mie-mi pare mai degrabă un blur de mișcare, decât de nefocalizare. Evident, e posibil să mă-nșel. Pune VR pe OFF și compară pozele (cele cu VR pornit și cu el oprit).
Altfel, e posibil să fie din cauza alegerii punctelor de focalizare. La portret face la fel (sau subiect apropiat)?

| TodoranBogdan explică:

Obiectivul este cel pe care l-ati spus.
Poza: http://postimg.org/image/l3sf20avl/
ISO 200
f9
1/100
22mm
Dar cam la toate pozele imi ies la fel orice setari ar fi. Daca vedeti marginile devin tot mai neclare.

| TodoranBogdan explică:

La portret focalizează bine subiectul si fundalul neclar, dar pe fundal la fel iese, focalizarea era automata, am mai încercat si pe manual dar la fel, o sa încerc cu vr off si on si o sa pun pozele

| TodoranBogdan explică:

Am făcut si cu VR si la fel ies, acelasi blut, oare este obiectivul?