| Raymond1607 a întrebat:

Buna!

Am un calculator cu placa de baza Asus P5KPL-AM SE
care suporta doar 3 GB RAMI maxim. sau nici atat.
As dori sa schimb placa de baza cu una mai buna, am vazut pe internet diferite placi de baza care suporta mai mult,
Intrebarea mea este: Are rost sa schimb placa de baza? sau trebuie sa schimb tot calculatorul?sad Dupa cum stiu eu, pe placa de baza se afla doar RAMII si chestiile alea unde se baga tastatura, mouse etc big grin.
Daca imi cumpar o placa de baza noua, trebuie sa fie "deblocata" sau ceva de genu? am citit pe net cum ca trebuie nu stiu ce facuta cu ea.
Si ce placa de baza imi recomandati? ce frecventa, etc... (nu ma prea stiu la capitolul acesta)

Multumesc anticipat, dau funda cu cea mai mare bucurie doar sa am un raspuns de care caut eu.

Răspuns Câştigător
| mrclaust a răspuns:

Iti explic logica mea. Daca vrei mai mult ram iti trebuie o placa de baza noua de unde rezulta ca trebuie aproape obligatoriu sa cumperi si un procesor nou si daca cumperi un procesor nou este foarte tentant sa cumperi si o placa video noua. Dar pentru toate astea iti trebuie si o sursa mai puternica. Deci in mare parte iti trebuie un calculator nou poate cu exceptia placi video, sursei si carcasei.

2 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

Vad ca placa ta de baza e pe socket 775, asta inseamna ca si procesorul e tot 775, atunci tu trebuie sa pui o alta placa de baza tot pe socket 775 ca sa incapa procesorul, ca daca pui pe socket 1155, am3, 2011 etc-trebuie sa aduci ciocanul sa intre procesorul in "gaura" aia, iar daca vei pune placa de baza cu alt socket in afara de 775, trebuie schimbat si procesorul, asa ca daca nu vrei sa schimbi si procesorul ia una pe 775
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/msi/g41m-p33-combo/
Are 4 sloturi memorie
(IN CAZ CA AI 4 GB RAM SI AI WINDOWS PE 32 bit, instaeaza alt windows pe 64 bit sa recunoasca toti ramii)

| Veromon a răspuns:

Placa ta de baza suporta maxim 4 GB ddr 2, nu are rost sa o schimbi cu o alta mai noua... pentru ca asta implica sa schimbi si memoria ram (astea noi sunt cu ddr 3) + procesorul. Iti vede maxim 3 GB ram pentru ca folosesti un sistem de operare in 32 de biti. Incearca un windows 7 64 bit sau windows xp 64 bit si o sa iti vada 4 gb memorie ram - cea ce nu e rau deloc!