| Radu_Cristina_1998 a întrebat:

Bună, am vrut sa descarc o aplicație de pe apkPure, avertizarea aceea de la început când vrei sa descarci o App e adevărată ca poate dauna dispozitivului, cât de sigura e aceasta aplicație, am un Sony
Xperia Sp

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Oricine poate sa modifice o aplicatie, sa puna un mic virus in ea si sa o puna pe site-uri de astea pentru ca nimeni nu le verifica. Sansa e mica sa nimeresti aplicatii virusate sau cu malware dar daca nu ai cat de cat niste cunostinte in domeniu eu zic sa nu risti. Aplicatiile de pe google play, pe langa faptul ca sunt cele oficiale mai sunt si verificate de cei de la google, deci alea cu siguranta nu au nimic in ele... Acum ca Facebook (de exemplu) are acces la locatia noastra, numarul de telefon, pozele, prietenii si mai toate informatiile despre noi si le poate vinde oricand e alta treaba. Dar daca iei un Facebook cu un malware de un site fantoma pe langa faptul ca o sa-ti afle parola la Facebook o sa afle si toate datele de mai sus. E doar un exemplu.