| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa stiu ce este utaloid si vocaloid. poate sa imi spuna cineva? sunt niste programe de facut anime si de facut voci? astept raspunsuri serioase va rog

Răspuns Câştigător
| Miauti a răspuns:

Vocaloid este o aplicatie software de sintetizator de voce, capabila de a canta, creata de Yamaha Corporation. Programul proportioneaza capacitatea de a sintetiza melodii doar scriind versurile si muzica - Miku fiind cea mai veche voce. Exista 18-19 personaje voce

http://miauti.blogspot.com/

6 răspunsuri:
| vampyremisa a răspuns:

Vocaloid este o formatie de muzica originara din Japonia. Este formata din mai multi membri, dar de obicei canta numai unul / catec. Desigur, sunt exceptii. Vocile sunt modificate pe computer si in concerte apar holograme. Canta in japoneza, dar au si cuvinte in engleza spune cu accent japonez(insanity> insanety). exemple de cantece: iNsAnIty, World is mine. Sa nu te pacaleasca numele, World is mine e tot in japoneza

| AlexanderHamilton a răspuns:

"niste programe de facut anime"...trist.

| gamerp a răspuns (pentru AlexanderHamilton):

La ce te referi? vocaloid nu este doar pentru anime

| FrumushikaMiku a răspuns:

Vocaloid este o formatie virtoala care este creata de Yamaha Corporation.Normal prima data canta niste vocii normala dupa cu un program transforma vocea.Normal aceste Programe "Vocaloizii, Utaloid" sunt cele mai mari staruri din 2009 pana in cine stie cat inca sunt si inca dau concerte in japonia..si inca biletele se vand ca painea calda dar din cate am auzit Trupa Vocaloid va veni si in Romania (Bucuresti) sau poti sa te duci la otaku acolo vei gasi niste fanii vocaloizii care te vor ajuta putin mai mult sa descoperi aceste programe virtoale...
Dar totusi mereu vor exista fanii care vor incerca sa schimba vocea si asa sa iasa ceva foarte frumos si totusi diferit :) de exemplu

Video adevarat:http://www.youtube.com/......ttp?/watch
Video facut:http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Este destul de greu sa faci asa ceva sau poti sa iti crezii singur propia viata vocaloid in Project Diva sau MMD.
In MMD este cam greu pentru ca trebuie sa iei programele de pe net si va trebui un pc destul de bun ca sa ai tot ce iti trebe...desigur poti folosi si alte anim'uri ca gen: Soul Eater, HighSchool DxD, Winx...etc
in Project Diva este vorba numa despre vocaloid...este un pic cam greu de explicat dar poti gasi pe net orice iti trebuie sau pe youtube

In fine :) Scuze ca a fost asa putin daca vrei mai mult lasa-mi mesaj ^^

| IzabellaPopa a răspuns:

Dupa cum vezi sunt o fana mare a lui vocaloid

| mikuka a răspuns:

Vocaloid sunt practic niste animatii{animeuri} care mixeaza vocea umana formand un sunet ma duios si utaloizii sunt copiii ale lor cu alte cuvinte