| sabiuta a întrebat:

Buna,as vrea sa stiu de ce mi se restarteaza calculatorul avand in vedere ca temperatura calculatorul-ui nu creste mai mult de 45 de grade si cand introduc cd-ul in calculator se restarteaza,iar cateodata cand deschid calculatorul nu-mi recunoaste hard-ul, trebuie sa dau mai multe restarturi.Multumesc,

Răspuns Câştigător
| MrLovin a răspuns:

Calculatorul se poate restarta din foarte multe motive. In cazul tau, temperatura procesorului este normala, iar din ce ai povestit, pare a fi o problema a controller-ului SATA/IDE sau a dvd-writerului. Poti incerca in prima faza sa decuplezi dvd-writerul. Daca nu se mai restarteaza, il poti muta pe un alt cablu IDE/SATA. Daca se restarteaza din nou, incearca sa faci rost de un dvd-rw pentru test. Daca nu vei mai avea probleme cu noul dvd-writer, inseamna ca restarturile tale au fost din cauza dvd-writerului. Daca se restarteaza si cu cel nou, atunci este o problema a controller-ului de pe placa de baza si trebuie dus la garantie. Eu suspectez dvd-writerul, deoarece m-am intalnit si eu cu aceasta problema in trecut. La partea cu HDD-ul, poate fi controller-ul sau chiar HDD-ul. Dar incearca sa rezolvi problema restartului, asa cum ti-am spus mai sus. Bafta! Sper sa nu mai ai restarturi si eventual sa dispara si problema recunoasterii HDD-ului.

3 răspunsuri:
| Zoey112 a răspuns:

Dul la reparat

| snzpaul a răspuns:

Procesorul e slăbit.
Temperatura calculatorului la 45 de grade e destul de mare, încearcă să-o reduci (pune un ventilator mai puternic)
S-ar putea să fie o problemă cu firul de restart, să facă scurt-circuit pe undeva. (da, da, am văzut și din-aștea...)

| schmoll a răspuns:

Verifica daca toate firele sunt la locul lor, curata-l de praf, scoate bateria din bios, ruleaza un antivirus