| Xinnicut a întrebat:

Buna, aveam un folder pe desktop si in respectivul folder(l-am lasat asa new folder), am pus niste poze, dupa am observat ca a disparut, sunt sanse mari sa il fi sters din greseala, am frate mai mic si umbla des si de asemenea eu golesc cosul de gunoi fara sa ma uit si se poate sa il fi sters, sau nu stiu ce, virus ma indoiesc si pe scurt am nevoie de a recupera datele. Am incercat recuva si toate, nu am reusit sau nu stiu eu sa il folosesc... HELP, ps am in folder informatii importante, sunt muzician si le-am mutat de pe un hard extern si l-am golit, era a unui prieten si l-am lasat pe desktop, zicand ca o sa mi-l stochez in cloud si uite asa a disparut munca mea de ani intregi...

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, daca nici Recuva nu te a ajutat, atunci acele fisiere sunt pierdute definitiv, fiindca au fost suprascrise (fizic).
N-ai decat sa incerci recuperarea lor de pe alte dispozitive, poate gasesti copii utilizabile.

Alta data pastreaza toate fisierele in dublura, unul pe discul intern, altul pe cea extern (stick USB, hard disk/ssd extern, CD/DVD etc.) si verifica periodic integritatea ambelor copii!

| sierra1 a răspuns:

Folosești un program (gratuit) cum ar fi ăsta:

https://www.tenorshare.net/......ive-b.html

| doctorandus a răspuns:

Dap, conform proverbului, cine nu face backup merită să piardă datele.

| Anyo1988 a răspuns:

Imi pare sincer rau pentru tine din pacate exista programe care iti pot recupera datele in astfel de situatii dar din cate stiu sunt cu plata si nu stiu ce garantie iti ofera ele ca datele tale vor mai fii la fel de bune. iar pe viitor cand faci astfel de greseli poti folosii CTRL+Z pentru a repune totul la loc insa ai la dispozitie cateva secunde dupa ce le stergi ...mult succes si nu cred ca te pot ajuta mai mult de atat