| Dorinel_Cipri_1998 a întrebat:

Buna azi am primit un Pc cu un cooler stock, procesorul v-a avea parte de o racire mai buna cu un cooler aftermarket?
Calculatorul mai are 4 coolere

1 răspuns:
| CodeLights a răspuns:

Nu-ți arunca bănuții pe alte coolere care o să-ți răcească cu minus un grad două cel mult față de cel de pe stock!
Dacă ești plin de lovele, și vrei un cooler mare și să arunci cu bani, atunci este o idee bună!
Este foarte important să nu care cumva să te apuci să te joci la frecvență procesorului sau să-i faci overclock că așa ai auzit tu de pe la nu știu ce amic!
E bine dacă ți-ai cumparat pc nou să eviți să -ți instalez windowsul de 100 de ori pe zi! Cam asta fac toți cănd își cumpăra pc nou, se apucă să-și instaleze 100 de windowsuri pe zi pe urmă se miră de ce la merge pc-ul din ce in ce mai greu! Sau de ce li se strică piesele!
Dacă folosești placă video de la nVIDIA sau amd, încearcă să mărești turația ventilatorului atunci cănd te joci, chiar dacă ventilatorul face un zgomot deranjant pentru urechi, este bine să mărești turația, căci placa video va duce tot greul atunci cănd te vei juca!
În rest toate cele bune!
Și să nu uiți să-ți schimbi pasta la procesor, cam peste un an jumate doi o poti schimba și să -l cureți de praf ( dar fără aspirator ) sufli peste el cu putere și il cureți cu o pensuă micuță, îți va ieși imediat praful!