| Ceiriog a întrebat:

Calculatorul meu trebuie formatat si vreau sa o fac eu. Faza e ca nu am un CD bootabil si vreau sa fac eu un CD bootabil, cu o imagine iso bootabila. Problema vine acum, eu nu am in PC o imagine iso bootabila si trebuie sa o fac. Am incercat cu ImgBurn dar nu mi-a iesit si ca sa va arat cum am facut o sa adaug niste linkuri :
Pasul 1: Am creat un folder in care am bagat ceva : http://prntscr.com/319aah
Pasul 2: Am intrat in ImgBurn si am apasat pe Create image files from files/folders : http://prntscr.com/319age
Pasul 3: Am adaugat sursa si destinatia si am intrat la setari, am bifat optiunea "Make bootable Image" si trebuie sa o extrag dar aici habag nu am cum sa fac pentru ca imaginea va avea ori o marime prea mare, si in plus imi da o eroare.
http://prntscr.com/319ayh

P.S.: Am windows xp.

Dau Funda raspunsului care ma va ajuta :)

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

De ce nu simplifici? Descarca un Windows care este deja in format iso!
Apoi descarca si instaleaza : power iso, cu asta vei face cd/dvd bootabil fara probleme!
Ai putea sa faci si imaginea iso daca ai avea crack sau licenta la acest program, deci daca descarci programul de pe un tracker atunci poti face asta! Bafta!

| Ceiriog explică (pentru lpavel):

Mersi de idee! Acum iti cer parerea, am descarcat un Windows care este in format iso cum ai zis, si am facut asa :
Am Nero Start Smart Essentials. Am montat-o cu Daemon Tools Lite si am copiat-o de pe driverul de la Daemon pe CD-ul meu. Acum tot ce am de facut este doar sa reformatez, nu?

| lpavel a răspuns (pentru Ceiriog):

Nu cred ca ai facut bine sau poate nu inteleg eu dar oricum introdu cd-ul da restart la pc iar daca porneste bootarea e bine daca nu fa cum am zis mai sus, e mai simplu... Bafta!