| Hellmylton_Mina_1969 a întrebat:

Cand se descărca o aplicatie ( din Google Play) se cere permisiunea de a accesa diferite chestii din telefon cum ar fi sistemul si altele... Se intampla ceva daca accept aceste conditii? Imi afecteaza in vreun fel functionarea telefonului?

Răspuns Câştigător
| Raduta_Florin_1998 a răspuns:

Nu iti afecteaza cu absolut telefonul si nici sistemul de operare.Aceasta actiune este facuta pentru ati prelua datele telefonului contul gmail si alte chestii de baza ale telefonul pentru a valida compatibilitatea telefonului cu aplicatia instalata. E am Samsung galaxy s advance cu apk 4.1.2 si fac asta. La inceput ma intrebam si eu.Si am intrebat la u sevice gsm :d
FUNDA? :d

5 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Te avertizeaza ce vrea sa faca acea aplicatie in telefonul tau ca sa stii ce-i "bate" capul. desigur trebuie sa accepti ca sa poti instala insa te poti uita ce vrea sa faca. sunt virusi pentru android care odata instalati in telefon trimit mesaje la numere premium (dinalea cu oferte care costa o gramada de bani) si iti rupe creditul.
PS: atata timp cat nu ai facut root la telefon nicio aplicatie nu poate sa-ti strice telefonul, maxim sa te spioneze sau sa trimita mesaje la numere premium cum ti-am spus mai sus

| SouLIce a răspuns:

Nu iti afecteaza neaparat sistemul telefonului doar te avertizeaza ca are acces la anumite chestii

| ion933 a răspuns:

Nu iti afecteaza telefonul dar daca ai timp ar fi bine sa citesti termeni

| SofiaAndreea a răspuns:

Nu, nu afecteaza nimic, dar totusi mai bine nu da accept! FUNDA?

| Rosca_Rebe_1999 a răspuns:

Nu ...am descarcat si eu de multe ori stai linistita nu se intampla nimic