| doareustreet a întrebat:

Buna care ii faza cu ddr5 la placile video adica ce trebuie sa am sa imi pun una ca nu prea inteleg?

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

O placa video ddr5 ar trebui sa fie pe 256 biti cam asa, una ddr3 este pe 64, gddr5 pe 128 parca, nu mai stiu exact dar cu cat e placa video pe mai multi biti cu atat este mai buna! Trebuie sa aiba si ceva memorie ca daca ai o placa video de 512 mb pe 256 biti sa nu te astepti la cine stie ce performante, dar asta nu inseamna ca o placa video de 4 pe 128 e neaparat mai buna decat una de 2 pe 64! Depinde si de tehnologia de fabricatie, acei nm ce-i vezi, cu cat numarul de nm este mai mic cu atat este mai buna practic! Placile video adevarate sunt nVIDIA GTX... ca sunt o gramada! http://www.game-debate.com/....../index.php uite aici o placa video adevarata, fa-ti cont pe site-ul ala si cauta-ti placa video care o vrei, dupa ce o gasesti te uiti la GD rating! Placa video pe care o am in laptopul meu e nVIDIA 840M 2 Gb care are GD rating 5, destul de ok pentru jocuri casual adica nu am probleme cu far cry 3, battlefield 4, gta iv, outlast etc... battlefield 4 pe la mediu-max in rest toate merg pe maxim la peste 30 fps;) acum depinde si de procesor ca daca ai pentium 4 sau un core 2 duo sau mai stiu eu ce de geaba ai placa video foarte buna;)
Vezi ca nu este neaparat sa-ti faci cont sa poti compara placile video, procesoarele intre ele etc... iti faci cont doar daca vrei sa stii cum iti merg jocurile pe ce ai;) scrii acolo ce procesor, placa video cat RAM si multe altele ai si cauti jocurile pe care le vrei si vezi unde se situeaza pc-ul tau;)

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Sa pui memorie la placa video? laughing
Cand reusesti sa ne spui si noua!

| Jhonny22 a răspuns:

Depinde de slotul placii de baza ( locul unde pui placa video) modele mai noi accepta si ddr5, mai are un mic arculet acolo, ca sa spun asa, si iti intra in slot, acum mai trebuie ca si placa video sa fie compatibila, am intalnit cazuri care, chiar daca avea slot ddr5, nu era compatibila...