| DeniiiD a întrebat:

Bunahappy
Care stie cum se numeste programul de decuperat pozele sterse de pe card? ( in cazul de fata card SanDisk 2 GB; formatul pozelor DSCF )
Ms. funda pentru cel mai bun program happy

Răspuns Câştigător
| posmagiu1996 a răspuns:

Se gasesc multe astfel de programe pe internet, stiam ca sunt, si acum cand am avut nevoie am downloadat cateva laudate de altii pe forumuri si nu erau bune de nimic, asa ca a durat ceva pana am gasit unul care intr-adevar mi-a readus inapoi fisierele sterse, inca din 2006 pana acum, chit ca de atunci am reinstalat windows-ul de multe ori.

Programul se numeste Diskdigger (click pentru download) si este unul foarte simplu. Dupa ce downloadati fisierul, dezarhivati si apoi dati dublu click pe iconita lui. Nu trebuie instalat. O sa va apara o fereastra mare in care sunt sursele de memorie care pot fi scanate. Alegeti de acolo Hard-ul sau Stick-ul sau ce vreti, si ii dati sa scaneze.

Dupa ce termina de scanat o sa va treziti cu o gramada de fisiere de muzica, documente, poze, videoclipuri pe care le-ati sters si de care poate nici nu va mai amintiti. Asigurati-va ca locul in care le salvati are destul spatiu.

Oricum are si preview la ele cand le gaseste, si le puteti vedea inainte sa le salvati in alta parte. Cel mai folositor este pentru recuperarea pozelor sterse, pentru ca de exemplu, in cazul videoclipurilor o sa le gasiti dar nu o sa se vada nimic din ele.

Neajunsuri, ca sunt si de-astea ca in orice, ca nu apesi pe un buton si gata sunt urmatoarele:

- pe langa fisierele sterse o sa va treziti si cu fisiere care sunt inca in calculator si va trebui sa alegeti de acolo pe cele pe care le-ati sters. Are preview asa ca o sa le vedeti.

- fisierele foarte mari sunt fragmentate uneori de sistemul calculatorului pe disc, in acest caz programul va putea sa recupereze doar primul fragment al fisierului.

- daca scanati o partitie care a avut instalate programe pe ea o sa gasiti si particele din programele respective precum poze, fisiere de text etc. De asemenea daca ati avut acolo instalat un navigator de internet veti gasi toate pozele salvate de acesta in cache, care vor fi de ordinul milioanelor daca a fost instalat de mai bine de 1 an.

- daca partitia scanata este foarte mare o sa dureze ceva pana o scaneaza pe toata, acum tine si de rabdarea pe care o aveti si cat de mult doriti sa recuperati datele respective.