| doareustreet a întrebat:

Buna ce parere aveti un Intel i5-4440 3.1 ghz si placa video amd Radeon R9 270X MSI Gaming 2GB Edition sunt compatibile sau conteaza doar placa de baza? pentru ca vreau sa imi cumpar un pc si are un i5 si placa video amd si nu stiu daca sunt compatibile

12 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai ce placa de baza ai. Sunt sanse de 99.9% ca sa fie compatibile(placa video cu cea de baza) dar mai mici la procesor cu placa de baza daca nu o ai deja. Deci spune si ce placa de baza ai si ce sursa.

| doareustreet explică (pentru sltlp):

Pai pc-ul este asamblat gata in magazin dar imi este teama ca daca il voi lua acasa si voi instala windowsul nu o sa mearga sad

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru doareustreet):

Ce sa nu mearga? si de unde il iei?

| sltlp a răspuns (pentru doareustreet):

Pai daca e asamblat si are acele componente cand il cumperi cum sa nu fie compatibile rolling on the floor Doar nu is lipite cu scoci si indesate acolo, aruncate ca de la etaj.
De unde cumperi sistemul?

| doareustreet explică (pentru FatUglyVirgin):

Dintr-un magazin dar ma refeream ca ar trebui sa fie placile video de genu pentru procesoare amd nu pentru inteluriwinking

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru doareustreet):

Placile video amd merg cu procesoare Intel si invers.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Daca tot vrei o placa pentru gaming de ce nu alegi varianta de mai jos, ai memorie 4 gb, dublu fata de varianta ta, pretul este mai mare cu 100 lei....cred ca se merita. Daca tot alegi lucruri de calitate, alege o placa de baza tot de la MSI. Pe placa de baza pune minim 16 GB memorie.
http://www.pcfun.ro/......5-256-bit/

| StalkerSoul a răspuns:

Iti recomand placa video nVidia, nu amd :) e mult mai buna si ai putea cauta pe eMAG : http://www.emag.ro/desktop-pc/c, gasesti cu procesor i7 si placa video mai mare ca a ta la un pret acceptabil, recomand sa cumperi de aici, de la eMAG sunt cele mai bune :)

| heldeN a răspuns:

Nu lua pc gata asamblat din magazin, ia-l pe piese, raspunde-mi la urmatoarele intrebari si te ajut eu cu o configuratie
1.Ce buget ai?
2.Ce rezolutie are monitorul tau?

| doareustreet explică (pentru heldeN):

3000 lei si monitorul ma gandesc sa imi cumpar separat ceva la 400 leiwinking

| heldeN a răspuns (pentru doareustreet):

Cred ca am auzit cele mai mari prostii, ca Intel nu e compatibil cu placi amd si asa mai departe, nu stiu unde ati citit
Oricum, in 3400 lei ai un sistem puternic + monitor fullhd pannel VA
- i5 puternic
- Placa de baza dotata
- 8gb ram
- 1TB HDD
- Placa video ce ruleaza orice joc pe ultra
- Sursa puternic, fiabila si de calitate
- Carcasa spatioasa si robusta
- Monitor 21.5" FullHD cu panel VA (culori vii, unghiuri bune de vizibilitate)
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/940131/
Daca nu-l stii asambla, dupa adaugarea componentelor in cos, adaugi si serviciul de asamblare, pc-ul iti vine gata de bagat in priza
http://www.pcgarage.ro/servicii/pc-garage/asamblare-standard/
Nu am pus dvd-rw pentru ca trebuia sa renunt la performanta video, iar windows se poate instala si de pe un stick, sau poti folosi un alt dvd-rw