| nerito a întrebat:

cine imi poate zice si mie cum pot afla care este colectorul sau emitorul la un tranzistor (npn.pnp)?
apropo am un aparat de masura si are o,, priza" pentru tranzistori cum se foloseste?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Terminalele după catalog, totuşi baza e mai simplu de identificat la tranzistorul bipolar.
Practic poţi lua două tranzistoare complementare PNP - NPN ( de exemplu BC 177 şi BC 107, primul este PNP al doilea NPN cu baza pe mijloc ) şi notezi sau reţii cu ce tester de la aparat conduce. Baza va conduce doar într-un sens cu colectorul, respectiv emitorul cu o anumită rezistenţă caracteristică ( bănuiesc că foloseşti aparatul pe scala rezistenţelor dacă nu ai o treaptă specială notată cu simbolul diodei ). Doar atât. Vei avea un tester pentru baza PNP-ului şi celălalt tester care va conduce cu baza NPN-ului, aşa le poţi identifica uşor dar situaţia se complică în cazul tranzistorilor darlington sau mosfet.
Acea " priză " ( soclu ) e pentru măsurarea factorului de amplificare Beta al tranzistorului.

2 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Daca esti de meserie, stii deja dupa denumire ce configuratie are tranzistorul respectiv, daca nu, consulti un catalog. Baza se afla usor dar pentru a face distinctia intre colector si emitor trebuie sa cunosti tranzistorul. De regula cele ce pot fi puse pe radiator au colectorul pe carcasa si pe pinul din mijloc. Daca esti interesat citeste aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Tranzistor