| anonim_4396 a întrebat:

Buna cine imi zice cum sa imi fac poze reusite?

2 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Chiar ieri mi-a cumpărat tata un aparat foto.
Din experienţa mea de 12 anişori, îţi zic:
Nu te lua după nimeni, dacă unul face fotografii cu pisici şi îi ies perfect nu înseamnă că trebuie să fii ca el. Fotografiezi ceea ce îţi place, nu ceea ce le place altora. Dacă aveţi pasiune pentru acelaşi lucru, asta-i altă treabă.
Dă-ţi seama ce te pasionează în mod special şi fotografiază lucrul acela, în mod special. Uite, eşti băiat. Maşini şi alte chestii, dacă îţi plac.
Nu te grăbi! Am fost la munte, m-am întors acum 3 zile. Oameni şi oameni, aceeaşi poveste. Scot aparatul digital, fac 2-3 poze în fugă şi pleacă mai departe. Mă rog, probabil că ar trebui să "înţelegi" ce fotografiezi. Fiecare cu părerea lui, nu mă bag.
Poţi fotografia aceeaşi chestie, din unghiuri diferite. Eu am făcut 19 fotografii cu bijuteriile mele, aşa că...
Caută să faci fotografii dimineaţa sau seara, soarele de anul ăsta(şi, în general, de la câmpie) e foarte puternic, nu cred că-ţi plac pozele cu lumină prea puternică.
Şi cam atât, poate mai vin alţii cu idei.

| Laura a răspuns:

In primul rand, nu iti face poze in oglinda sau mai stiu eu cum laughing. Daca vrei sa faci o poza la un obiect, foloseste modul macro, iar obiectul sa nu fie niciodata in centrul cadrului. Daca vrei sa faci poza la o persoana, foloseste portrait mode. Si dupa ce le faci, poti sa le si editezi tongue.