| ss501 a întrebat:

Cum pot sa dau internet la vecinu?
Si daca fac asta se imparte viteza la 2? Va rog sa imi dati cat mai multe solutii si explicații.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce internet ai? Prin cablu sau prin cablu cu router?

Bula
| Bula a răspuns:

Poti.
Viteza se imparte doar daca download-ati sau upload-ati amandoi IN ACELASI TIMP, altfel nici NU SE SIMTE, router-ul facand comutarea automata a semnalelor la calculatorul potrivit cererilor de transfer.

| RAY a răspuns:

Viteza nu se imparte in nimic, pur simplu internetul vine ca un rau din care fiecare ia cat vrea, daca el are viteza 100 de mb cam 30% se pierde ca e prin router si restul de 70% se poate folosi oricine, conteaza si daca esti langa el =semnalul puternic sau nu =distanta, acel router etc

daca tu descarci un film cu 10 mb lui i se va misca netul ca tu manci tot netul in acel moment, dar pentru web e ok ca nu consuma mult

| RAY a răspuns (pentru RAY):

El nu va putea descarca un film cu acelasi viteza maxima ca tine simplu

| dragosbogdan001 a răspuns:

Salut, prin router wi-fi.
Si daca e conectat tot satul la el, o sa se miste greu, daca e doar vecinu', nu vor fi probleme. Foarte bun exemplul lui RAY26TM cu raul, dar ar fi mai degraba ca un parau, el curge mereu, nu are debit mare, dar fiecare ia din el cat vrea, nu prea ai cum sa iei tu toata apa din el sau vecinul jumate sau trei sferturi etc, mai degraba ei o zecime din rau si vecinul ia 15%, altadata tu iei 40% din apa si vecinul nu ia deloc, oricum niciodata sau foarte rar va folosi unul dintre voi tot internetul deodata, si chiar daca ar facea-o, care sunt sansele sa fiti amandoi online in acel moment (ar insemna sa descarce ceva ce necesita un mare volum de date pentru a lua tot, si in plus o descarcare se face in 10 minute nu 5 ore laughing timp in care o sa iti mearga foarte incet netu' )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La vecinu poti da internetul in halul urmator. Daca laptopul lui vede wifi tau, ii dai parola de la router ca sa se conecteze. Viteza de internet nu se imparte. Este un singur trafic din care luati amandoi.Acum depinde daca va incurcati unul pe altul.Adica daca viteza de internet este de 3 Mbps, el se trezeste mai dimineata ca tine si se pune pe descarcat filme unde viteza de descarcare este mare, atunci el ia toti acei 3Mbps.cand te trezesti tu sa intri pe Facebook, nu te mai poti conecta. Deci depinde de ce viteza la internet ai. daca o ai mica, atunci te sfatuiesc sa nu ii mai dai. Oricum ii poti taia ratia intrand in interfata routerului, ii depistezi laptopul si ii dai off si gata.

| ss501 explică:

Locuiesc la tara si el nu are loc la casuta.De la mine din camera pana in la el ar fi cam 50 de m aprox. Ce trebuie sa cumpere ei ca sa le pun un router wi fi? Mentionez ca am net de la telekom in zona Valea Stanciului, Dolj.