| CezaraEM a întrebat:

Buna!
De cateva zile am o problema cam enervanta la calculatorul meu si anume ca isi modifica data si ora. Azi cand l-am deschis arata data spre exemplu "2 Ianuarie 2009" iar ceasul era decalat.
Nu stiu ce se intampla, dar eu am data si ora actualizate!
Nu stiu de ce face asa, ce se intampla?
Ce pot sa fac sa nu se mai intample asta!
E chiar enervant!
Plus ca uneori si antivirusul se actualizeaza la data si ora gresita si trebuie sa-l actualizez de 10-20 de ori pana apare data si ora actuala noastra.
Va rog mult, dau funda celui mai util raspuns.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La poza din dreapta randul de sus se vede bateria rotunda. http://cursuri-pc-online.blogspot.ro/p/bios.html Se scoate cu calculatorul scos din priza. Are o clapeta pe care o impingi in lateral. Atentie! In prealabil sa atingi mainile de sasiul PC-ului pentru descarcarea electrostatica.

| dannyel86 a răspuns:

Pe placa de baza se afla o baterie lata, care tine data si ora actualizate, precum si setarile din Bios salvate, atunci cand calculatorul nu mai e pornit.
Acea baterie trebuie inlocuita, iar problema va fi rezolvata.
E bine sa apelezi la o persoana care are cunostinte in domeniu, pentru a evita eventualele defectiuni de operare necorespunzatoare.

| Clorox a răspuns:

Ce windows ai?

| BogdantheDreamer a răspuns:

Bateria CMOS inlocuita.