| SilverEyes a întrebat:

De un timp am probleme cu pcul. Porneste o zi si a dua imi scoate eroarea "A disk read error occurred Press Ctrl + Alt + Del to restart". si tot asa. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Defragmenteaza partitiile si ruleaza in Start -> Run linia urmatoare:
chkdsk /x/f/r
O sa-ti ceara restart.
Verifica cablurile de la harddisk.
In esenta, pot fi mai multe cauze, daca nu te pricepi e mai bine sa-l duci in service.

12 răspunsuri:
| Alien a răspuns:

Inseamna ca exista o eroare de citit pe hardisk, intra in BIOS si
- Activeza "Load Fail-Safe Defaults"
schimba frecvenţa procesorului FSB, precum şi ordinea de boot (CD-ROM - IDE 0, etc) sau inchide Master autobuz din BIOS, sau poti schimba HDD si reinstala windows(cel mai sigur mod).

| JeSa a răspuns:

Mai bine ti-l formatezi, posibil sa ai virusi, ce ataca sistemul de la PC'...
Bafta!

| klimt a răspuns:

E posibil sa ai probleme cu hardisk-ul, dar poate nu e f gravwinking incearca software-uri de genul TuneUp sau System Mechanic, si apuca-te sa faci tot ce e pe acolo, defragmentare, corectarea erorilor, registry scan happy daca si dupa asta iti face figuri, mai exista variante ca si reinstalarea windows-ului pe curat sau sa folosesti un Windows Recovery Diskwinking Bafta!

| Suzy a răspuns:

Reinstaleaza windouse`ul

La multi ani!

| Suzy a răspuns:

Sau cheama pe cineva priceput sa vada ce are happy

| Munchkin a răspuns:

Reinstalează windows-ul.

| cavalerul11 a răspuns:

E din cauza la hard disk iti dau eu ceva cum sa rezolvi uite aici CheckDiskGUI este un instrument pentru verificarea şi corectarea erorilor de pe hard disk. Spre deosebire de acelasi instrument nativ din Windows, CheckDiskGUI oferă o interfaţă grafică, eleganta, cu un raport detaliat.
CheckDiskGUI va ajuta să rezolvaţi problemele cu erorilor logice, (deteriorari ale sistemului de fisiere, formatari sau stergeri accidentale ale hard disk-ului ) imbunatatind performanta acestuia prin izolarea si fixarea problemelor aparute pe el.

Erorile logice apar cand se fac multe cereri si datele din memoria cache a Hard Disk-ului, iar acestea nu mai apuca sa fie scrise corect pe disc.
Erorile fizice apar deseori de la supraincalzirea hdd-ului, sau de la lovituri fizice ale acestuia in timpul functionarii sau chiar si de la fluctuatii de tensiune datorate unei surse proaste. Hard Disk-urile cu erori fizice nu mai pot fi reparate.
Functii
Read Only – Doar citirea, verificarea discul daca exista erori
Fix – Prin aceasta optiune doar scanati si reparati erorile de disc
Fix and Recover - Aceasta opţiune vă permite sa reparati erorile de disc si sa recuperati datele citite din sectoarele problema, pe alta portiune a hard disk-ului considerata curata de catre CheckDiskGUI.
Recomandare
Inainte de a incepe sa folositi CheckDiskGUI ar fi indicat sa faceti o defragmetare in adancime daca va lasa sa o executati. Vezi tutorialul video despre, Puran Defrag Free Edition 7.2 - Defragmentarea si optimizare sistem.
Dupa ce ati rulat CheckDiskGUI si ati rezolvat erorile de hard disk este indicat sa mai faceti o defragmentare in adancime.
Daca in urma scanari cu CheckDiskGUI nu ati reusit sa rezolvati problema erorilor logice de pe hard disk nu va ramane decat o ultima varianta si anume, Cum se repara bad-urile de pe un hard disk cu KillDisk despre care avem un tutorial video
Compatibil cu Windows XP, Windows vista, Windows 7

| xeon a răspuns:

Ai virusi in calculator. Iati un anitivirus bun ''avira''sau bagati windows din nou...Mai era un program care iti repara tot calculatorul dar nu il mai stiu.

| Sniper a răspuns:

Daca iti da eroarea aia si ai Windows XP, e probabil ca discul sa-ti cedeze.
Scoate discul si conecteaza'l la alt calculator ca sa-ti salvezi ce ai pe el si sa nu le pierzi, reformateaza discul, si dupa aia iti reinstalezi Windows'ul si dupa aia nu o sa mai ai probleme cu el.

Asa mi s-a intamplat si mie si asa am facut si eu. In caz ca nu ai alt calculator prin apropiere, du-te la un prieten (asta in cazul in care nu vrei sa-ti pierzi tot ce ai pe disk).

Succes!

| -TattO- a răspuns:

Trebe ReFormatat

| barolly a răspuns:

Da format si schimba-ti windows-ul, iti recomand windows 7 cel mai bunwinking o zi buna si La Multi Ani! multa sanatate, fericire si un an plin de impliniri. By Valyk & DEEA

| kordosoft a răspuns:

Ai un mic trojan in calculator... sfatul meu este sa formatezi tot HDD-ul, reinstalezi Windows-ul(ca daca aveai Linux nu ti se intampla asa ceva), dar ai grija ce programe instalezi ca sa nu mai dai inca o data de aceiasi problema... spor la munca