| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata. Am in calculator programul numit Advanced systemcare pro activat.Isi face foarte bine treaba.Se simte imedita dupa ce scanez cu el ca pc-ul merge bine. Dar ma framanta o intrebare.La fiecare scanare, in dreptul malsofturi periculoase detecteaza multi viermi gen tracking cookies. Chiar acum mi-a detectat un ravas tip data miner(chrome :trafic.ro).
Intrebarea mea este, ce sunt acestea si cat de periculoase pot fi? Sa inteleg ca sunt doar acele coockies-uri din navigarea pe internet? Stiu ca aceste coockies-uri au datele de navigare dar nu stiu cat de periculoase pot fi. Si cam ce solutie ar fi sa ma feresc de acesti viermi.Sunt sau nu inofensivi?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Sunt cookies, nu viermi. Au rolul de a aduna informații despre ce cauți în general pe net, spre a te putea servi ulterior mai bine.
Le poți bloca, dar calitatea navigării va scădea.
Nu prezintă pericol.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Ah,multumesc.Deci programul meu sterge acele cookies-uri si ma scuteste sa le strg eu manual sau cu cleaner care de fapt tot treaba aia face da?

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.