| Ferfai a întrebat:

Buna dimineata.
Cum decurge la voi o revizie la centrala termica?
Vreau sa-mi spuneti cum s-a facut. Daca cineva imi spune si cum ar trebui sa fie "ca la carte", sa-mi spuna separat in raspuns.
Multumesc.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

- Curatirea interiorului centralei.
- Inspectarea vizuala a interiorului centralei (scurgeri de apa).
- Verificarea eventualelor scurgeri de combustibil (cu detector de gaze, daca e cazul).
- Aerisirea circuitelor de incalzire.
- Verificarea si curatirea filtrelor.
- Verificarea intensitatii arderii (separat pentru incalzire si pentru apa calda), reglarea lor (daca e cazul).
- Verificarea evacuarii gazelor arse (spre horn)
- Verificarea starii si functionarii protectiilor (suprapresiune, presiune intrare combustibil si apa).
- Urmarirea functionarii, cel putin timp de un ciclu de pornire-oprire automata al incalzirii, respectiv al apei calde.

Un bun cunoscator poate face inspectarea (vizuala si functionala) rapid, iar intreaga procedura poate dura cca. 20-30 minute (daca nu sunt probleme).

| DjSannan a răspuns:

Revizia unei centrale termice ar trebui sa cuprinda urmatoarele etape:

1. Verificarea generala: inspectarea vizuala a tuturor componentelor, alimentarii electrice si a instalatiei de ventilatie, verificarea integritatii suportilor si a tuturor conductelor, verificarea etansarilor, verificarea cu ajutorul unui detector de gaz a prezentei eventualelor scurgeri de gaze.

2. Verificarea parametrilor de functionare: verificarea presiunii la supapa de siguranta, verificarea tensiunii si prezentei curentului electric, verificarea presiunii de alimentare a combustibilului, masurarea debitului de combustibil, masurarea temperaturii de intrare si de iesire a combustibilului.

3. Verificarea si curatarea sistemelor de ardere si de ventilare: verificarea si curatarea sistemului de ardere, inspectarea si curatarea filtrelor si a senzorilor, inspectarea si curatarea sistemului de ventilatie si a tubulaturii.

4. Verificarea functionarii sistemului de reglare: verificarea si reglarea presiunii de reglare, verificarea si reglarea debitului de combustibil, verificarea si reglarea temperaturii de ardere.

5. Verificarea si curatarea sistemului de conducere a combustibilului: verificarea si curatarea tuturor tuburilor si conductelor, inspectarea si curatarea filtrelor, verificarea si curatarea supapelor de siguranta, verificarea si curatarea supapelor de reglare.

6. Verificarea si curatarea sistemului de evacuare: inspectarea si curatarea conductelor de evacuare, inspectarea si curatarea depozitelor de combustibil, verificarea si curatarea sistemului de alimentare.

7. Verificarea si curatarea sistemului de control: verificarea si curatarea tuturor componentelor electronice, inspectarea si curatarea tuturor senzorilor si a tuturor butoanelor, verificarea si curatarea tuturor conectorilor si cablurilor.

8. Verificarea si curatarea sistemului de protectie: inspectarea si curatarea senzorilor de temperatura de protectie, verificarea si curatarea supapelor de protectie, verificarea si curatarea sistemului de avertizare si alarme.

9. Verificarea si curatarea sistemului de ventilatie: inspectarea si curatarea tuturor componentelor, inspectarea si curatarea filtrelor, verificarea si curatarea supapelor de reglare, verificarea si curatarea sistemului de ventilatie.

10. Verificarea si curatarea sistemului de combustibil: inspectarea si curatarea tuturor componentelor, verificarea si curatarea filtrelor, inspectarea si curatarea conductelor si tuburilor.

11. Verificarea si curatarea sistemului de alimentare cu combustibil: verificarea si curatarea filtrelor, inspectarea si curatarea conductelor si tuburilor, verificarea si curatarea supapelor si sistemelor de alimentare.

12. Verificarea si curatarea sistemului de evacuare a produselor de ardere: verificarea si curatarea tuturor componentelor, inspectarea si curatarea conductelor si tuburilor, verificarea si curatarea sistemului de evacuare.

13. Verificarea si curatarea sistemului de apa calda: verificarea si curatarea tuturor componentelor, inspectarea si curatarea conductelor si tuburilor, verificarea si curatarea filtrelor, verificarea si curatarea sistemului de alimentare.

14. Verificarea si curatarea sistemului de control al temperaturii: verificarea si curatarea tuturor componentelor, inspectarea si curatarea senzorilor si a butoanelor, verificarea si curatarea sistemului de reglare a temperaturii.

15. Verificarea si curatarea sistemului de protectie: inspectarea si curatarea senzorilor de temperatura de protectie, verificarea si curatarea supapelor de protectie, verificarea si curatarea sistemului de avertizare si alarme.