| Alexandra4500 a întrebat:

La ce trebuie sa te uiti atunci cand cumperi un monitor? Un monitor LED este mai bun decat unul LCD? De la ce firma merita sa cumperi?

5 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Cand cumperi un monitor, te uiti la dimensiunea lui, la rezolutie si la conectivitate. Adica sa fie HDMI cel putin.

LED fiindca este o tehnologie mai noua si mai buna.

Iti recomand de la Benq, Asus, Acer si Dell, deoarece multe din aceste firme au tot ce are nevoie un monitor pentru calitatea video pe care o da.

| Alexandra4500 explică (pentru RareşTPUro):

Mersi mult de raspuns, si cred ca o sa aleg Asus.

| K0sti a răspuns:

LED e tot LCD!

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Din ce stiam eu LED si LCD sunt cam acelasi lucru, depinde doar modul in care lumina de fundal este produsa.

La calitate, consum de energie si cat de gros este monitorul, LED este doar un pic in fata LCD. Dar LCD bate la pret.

Personal consider ca LCDul este mai mult decat ok.

Ca monitor ar trebui sa te uiti ca este compatibil cu mufa de pe calculator sau sa ai un adaptor care sa faca conexiunea.

Apoi m-as uita ca monitorul sa aiba EXACT rezolutia suportata de calculatorul tau (cea care iti place tie) pentru ca altfel nu o sa afiseze imaginile asa clar.

Personal, de asemenea, as lua o firma brand cunoscuta, chiar cu riscul de a plati mai multi bani. Motivul pentru care as face asta este ca totusi, monitorul iti va afecta ochii. Si nu vrei ca un monitor facut de o firma aproape necunoscuta HANOI de exemplu sa isi bata joc de ochii tai.

E vorba de rapoartele dintre culori, intensitate, etc. Chestii care in general nu se simt la inceput.

| Alexandra4500 explică (pentru cristimihailov):

De adaptor nu stiam, mersi mult de raspuns. Cred ca o sa aleg LED, poate de la Asus. Si ai mare dreptate cu ochii, mai bine dai banii pe un lucru de calitate.