| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
M-am decis sa imi cumpar si eu un PC nou pana in vreo 1700 lei, eu m-am gandit la urmatoare configuratie:
ASRock 970DE3/U3S3
AMD fx 6300
ASUS Radeon R7 260 1GB DDR5 128-bit
Sursa Super Flower SF-550K12XP 550W
HyperX Fury Black 4GB DDR3 1600 MHz CL10
Carcasa TRACER Monster

iar HDD il iau SH, 250 GB SATA 2.

Ce parere aveti, sunt compatibile, o sa mearga cat de cat?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sursa eu zic sa-ti iei una mai puternica, macar de 600 W. Ele au pierderi mari de putere depasind in cele mai multe cazuri 30 % din valoarea inscrisa pe ea. Mai citeste si pe aici: http://configpc.info/cum-aleg-sursa-pentru-calculator.html
La tine 95 W consuma procesorul, placa video ajunge la 150 W, etc. Mai trebuie sa pui si in plus 10-15 %. O sursa de 600 W este minimum-minimorum. Sunt si niste programe de calcul al puterii necesare. Eu am un computer mai slab ca al tau si mi-a dat 380 W minim.
Memoria 1600Mhz va lucra cu placa de baza numai daca overclockezi placa de baza ( nu in mod nativ). Placa de baza lucreaza nativ pana la 1333Mhz. Acolo este un consum suplimentar de energie. Tot o data placa de baza va fortata si se va duce mai repede. Ar trebui sa iei o placa de baza care suporta nativ 1600 Mhz.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Poate ma insel, dar placa de baza suporta AM3+ processor, 8 cores. Nu imi dau seama daca il suporta si pe cel de 6 cores care este procesorul ales de tine. (din ce am vazut aici: http://www.asrock.com/mb/AMD/970DE3U3S3/)

Va trebui sa te uiti un pic pe codul memoriei (desi ar trebui sa fie, insa doar pentru siguranta). Kingston 1600 4GB are un cod special care este recomandat.

De asemenea te-as sfatui sa iei alta placa video. Ideea este ca placa video specificata de tine este PCI 3. Iar placa de baza este PCI 2. Sunt compatibile, dar placa video va merge la performantele lui 2.0 si nu 3.0 cum se lauda ea, asa ca de ce sa platesti mai mult?

| ombladon112 a răspuns:

Http://bit.ly/1r7tBmg ce spui de acest pachet?

| gir861 a răspuns:

Conform cu specificațiile plăcii de bază sunt compatibile. Procesorul este FD6300WMW6KHK?