| EnacheAdryana1977 a întrebat:

Buna,ma numesc Adriana.As dori sa fiu si eu ajutata de cineva cu mai multa experienta in urmatoarea problema.De ce mi se incarca foarte greu paginele web indiferent ce browser folosesc? Pana acum doua luni foloseam Google Chrome,insa am renuntat din cauza faptului ca filmele online,serialele,videoclipurile pe youtube, imi mergeau in reluare.De atunci au inceput problemele.Am incercat cu Mozilla insa dupa o perioada relativ scurta, am avut aceleasi probleme.Am tot curatat pc-ul de eventuali virusi,erori,l-am reformatat dupa care am inceput sa folosesc Opera.Ce-i drept acum filmele online,videoclipurile pe youtube merg ok odata ce se incarca,insa de cate ori deschid pc-ul,cu rabdarea de rigoare de a-si face intializarea,in momentul in care vreau sa deschid o pagina de web, se incarca foarte greu.Mentionez ca am o viteza la net destul de buna, folosesc un Bitdefender din 2013 cu licenta luata dupa net ( imi descopera eventualii virusi,erori,le rezolva) si un Ccleaner (acela cu maturica).In rest numai stiu... Am observat ca dupa ce ii dau o curatare, sa spunem ca se incarca un pic mai bine dar tot greu. Ajutor si ...multumesc mult

Răspuns Câştigător
| Eclipse a răspuns:

A mai fost pusa intrebarea cu "parolarea unui router wifi " uite aici : http://www.tpu.ro/tehnologie/cum-imi-pun-parola-la-wireless/ a explicat tipul pas cu pas, si in legatura cu acea eroare la "password" ai putea sa o postezi? Erorile alea nu stiu ce sa zic, imi miroase a reinstall de Windows, pe mine cel mai mult m-a tinut 4 luni.

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Porcaria aia de CCleaner este una din probleme! A doua, routerul neparolat. Iti dai seama cati sunt pe routerul ala! E suficient sa descopere una doua persoane asta, ca dupa dai net la tot cartierul! Am exagerat putin, da ca sa-ti dai seama. Nu schimba Bitdefender-ul, ca nu el e de vina! Asta daca vrei sa mai ai o protectie cat de cat.

| EnacheAdryana1977 explică (pentru K0sti):

Aveti idee cum se pune parola pe un router? Trebuie sa sun la Upc sa le cer lor vreo configurare? De cele mai multe ori cand deschid pc-ul, dupa 2-3 minute cand vreau sa accesez pagina web, in afara faptului ca se incarca greu, imi spune in unele cazuri ca nu exista conexiune la internet (desi ea exista) si imi apare o problema DNS (domain name server). Trebuie sa inchid conexiune pe bune la net (din pc), ca apoi sa o conectez iar si abia atunci se incarca pagina dar foarte greoi.Si niciodata dand refreh la aceeasi pagina, ci deschizand una noua.Eu va dau cu aproximatie detalii din erorile pc-ul meu in felul acesta poate va ajut sa faceti voi legatura, poate impreuna rezolvam problema. Poate ca problema nu este din cauza functionarii proaste a pc -ul ci mai degraba o problema tehnica de retea.Pana sa vin in Romania, pc-ul functiona perfect, am avut grija de el, de memoria lui, nu l-am ingreunat niciodata cu prostii, nu mi-am bagat nasul acolo unde nu stiam.Va multumesc mult baieti pentru ajutor in avans happy Aaaa mi-am adus aminte de inca o problema.Cand se ingreuneaza de tot cer o scanare ativirus-ului si mereu imi gaseste o eroare legata de password la face book, ceva de genul. Spune ceva de genul ca o serie de parole legate de face book au o anumita eroare.

| K0sti a răspuns (pentru EnacheAdryana1977):

Am facut aici un tutorial: http://www.epasystems.ro/cum-se-configureaza-un-router/
Daca nu te descurci, contacteaza-ma pe site si te ajut!

| EnacheAdryana1977 explică (pentru K0sti):

Va multumesc mult baieti, am rezolvat problema cu router-ul.Am parola.Se simte o imbunatatire, nu se mai incarca atata de greu paginele web dar tot au loc blocari (pauze ) pe derularea paginilor.Insa pe face book, se incarca la fel de greu.Sincer nu stiu ce sa-i mai fac.Inca nu am salvat acele erori care imi apar in antivirus (erori face book legate de niste parole, ceva de genul), dar indata ce le voi salva, le voi posta.Ce sfaturi mai aveti pentru mine?

| Eclipse a răspuns (pentru EnacheAdryana1977):

A mai fost pusa intrebarea cu "parolarea unui router wifi " uite aici : http://www.tpu.ro/tehnologie/cum-imi-pun-parola-la-wireless/ a explicat tipul pas cu pas, si in legatura cu acea eroare la "password" ai putea sa o postezi? Erorile alea nu stiu ce sa zic, imi miroase a reinstall de Windows, pe mine cel mai mult m-a tinut 4 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cat timp ai pc-ul?
eu am aceeasi problema dar faza e ca am leptopul de 5 ani, si saracul de procesor s-a dus si el, nu mai el ca la inceput si ramii la fel, poate ai aceeasi problema. sa stii ca depinde si de procesor sa vezi pe youtube, daca nu e bun iti merg videourile in reluare. daca e nou atunci trebuie dus la verificat

| Eclipse a răspuns:

Buna, aici depinde, pot fi mai multi factori, 1 un program din Windows sa-ti foloseasca banda la internet mai mult decat ar trebui si mi-as indrepta ochii spre Bitdefender fiindca e cam "mancacios" din fire, 2 poate fi chiar vina sistemului de operare [este un fapt bine cunoscut, ca Windows-ul cu timpul devine greoi] 3 este posibil sa ai prea putina memorie ram sau chiar memorie video.

| EnacheAdryana1977 explică (pentru Eclipse):

Mda. Am un pc Samsung R530, digital livecam, procesor Celerom (R) Dual-Core CPU T 3100 @ 1.90 GHz, Memorie (RAM) 3, 00 GB, sistem operativ 32 bit, are pe el un Windows 7 Home Premium in limba intaliana si e cumparat in 2009 in Italia, folosit in Italia pana acum 7 luni, dupa care m-am reintors si l-am logat prin wireless la router-ul din apartament, respectiv la UPC. Nu am parola la router, este drept, pentru ca asa l-am gasit si nu am stiut sa-i pun parola si probabil sunt mai multi care se cupleaza la netul meu.Crezi ca are vreo legatura cu IP-urile? Parca tin minte ca atunci cand firma respectiva iti pune net, baga si niste IP-uri in pc tau care sa corespunda cu reteau de net cu router-ul bla bla...nu ma pricep atat de tare. Poate faptul ca eu m-am logat asa prin wireless si de 7 luni tot folosesc in felul acesta netul si avand in vedere ca reteaua nu este securizata. In Italia foloseam Vodafone si stiu ca atunci mi-au bagat niste IP-uri care sa corespunda cu aceeasi retea.Ele ramanad in pc.Nu stiu, sa nu aberez.Intreb.

| Eclipse a răspuns (pentru EnacheAdryana1977):

Ip-urile nu au nici o treaba, ele sunt doar adrese, din cate vad ai un sistem destul de decent, aproape ca al meu incearca sa inlocuiesti bitdefender-ul cu avast il poti gasi aici are si versiune gratis http://www.avast.com/en-eu/index, este la fel de bun ca bitdefenderul doar ca este mai bland cu sistemul, apoi vezi daca se misca mai bine, si ce ai spus tu ca nu ai parola la router, da este cel mai posibil sa-ti ingreuneze banda la internet acele persoane care se conecteaza la tine.