| Rockat a întrebat:

Mă poate ajuta cineva cu XML. Am tot auzit de el și am căutat informații și m-au încurcat. Cu ce ajută acest program de fapt, la ce este bun?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde. In general e folosit in aplicatiile web pentru conectivitate. Spre exemplu blogurile, site urile de stiri ofera feed uri de tip xml pentru a putea fi citite de diferite readere. Spre exemplu si TPU ofera un feed xml

http://www.tpu.ro/index.rss

In unele aplicatii xml mai este folosit pentru stocarea datelor in loc de baza de date.

Multe aplicatii tin configurarile in fisiere xml.

In principiu orice informatie care trebuie / e nevoie sa fie portata intre aplicatii poate fi tinuta in acest format

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

XML nu e un program, e un sistem de notare sau un markup language. Practic iti permite sa codifici informatia intro maniera standardizata si inteligibila si pentru om si pentru calculator.

| Rockat explică (pentru suntserios):

Știam că nu e program, dar m-am încurcat. Și de obicei cine și de o folosește?

| suntserios a răspuns (pentru Rockat):

Depinde. In general e folosit in aplicatiile web pentru conectivitate. Spre exemplu blogurile, site urile de stiri ofera feed uri de tip xml pentru a putea fi citite de diferite readere. Spre exemplu si TPU ofera un feed xml

http://www.tpu.ro/index.rss

In unele aplicatii xml mai este folosit pentru stocarea datelor in loc de baza de date.

Multe aplicatii tin configurarile in fisiere xml.

In principiu orice informatie care trebuie / e nevoie sa fie portata intre aplicatii poate fi tinuta in acest format