| Anothergirl22 a întrebat:

Mi-am cumparat un router wireless tp-link tl-wr841n 300 mbps. Si am nelamuriri la felul in care pot sa-l conectez. Nu am cablu care sa porneasca de la unitatea calculatorului la router si ma gandeam daca se poate si fara cablul acela. Nu prea inteleg de ce trebuie facuta si conexiunea dintre router si unitatea calculatorului. In cd scria ca trebuie si in ghidul de instalare rapida nu mentiona asa ceva. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi sau niste explicatii cei care va pricepeti...cum as putea sa il instalez cat de usor posibil? Prin browser nu am reusit pentru ca nu s-a conectat nici cum!

Răspuns Câştigător
| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

Ai adaptor wireless la calculator?
Daca nu, poti conecta routerul la priza, bagi cablul de internet in portul wan (ATENTIE: daca ai conexiune pppoe de la rds (cu user si parola) dai un disconnect inainte sa scoti cablul, altfel nu va functiona internetul cand bagi cablul in router). Apoi, cu orice dispozitiv care are wireless, cauti reteaua (prima data se va numi tp-link xxx), te conectezi (in general fara parola, sau daca are parola scrie pe spatele routerului atat numele SSID al retelei cat si parola). Dupa ce te-ai conectat intri la adresa http://192.168.0.1 sau http://192.168.1.1 userul admin si parola admin sau nimic si asa ai accesat routerul, dupa care faci configurarile de retea, wireles si internet.

Acel cablu te ajuta in cazul in care nu ai adaptor wireless la calculator, sa il poti conecta la internet.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca nu ai cablu (desi nu se poate. In cutie trebuie sa fi fost un cablu scurt) trebuie sa cumperi un stick WiFi (astea sunt la preturi mai mici) : http://www.emag.ro/......priceasc/c
Imi pare rau ca nu ti-ai luat un router cu 3 si 4 G!

| mihai69 a răspuns:

Cum ai putea să comunici cu router-ul de pe calculator, dacă nu e legat fizic (prin cablu UTP) de acesta? Nu cred să meargă direct pe WiFi fără vreo setare prealabilă.
Dar ai putea încerca, ce te costă să scrii la linia de comandă [ping 192.168.0.1]? Deși m-aș mira să primești alt răspuns decât „host unreachable".

| CPAElites a răspuns:

Ciudat!
Eu am acelasi router SI AM PRIMIT CABLU UTP in cutie!

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

Merge direct prin wireless fara nici-o setare. Routerele wireless vin din fabrica preconfigurate pentru a avea acces la configuratie si fara cablu

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

Completez: Se poate conecta si cu calculatorul doar daca are adaptor wireless sau cablu, dar configurarea se poate face de pe orice dispozitiv care are wifi (tableta, laptop, smartphone)

| Anothergirl22 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri... Am rezolvat. Acum functioneaza foarte bine. Dimineata nu stiam de capul meu. M-am trezit cu noaptea in cap sa pun reteaua wireless in functie. Am primit un cablu dar in mintea mea la ora aia scria mai trebuie unul... Si nu am retea cu 3 sau 4g pentru ca tata mi-a cumparat din asta fara ca macar sa stiu. Ma rog... Va multumesc mult pentru raspunsuri. Ma asteptam sa fiu injurata si facuta cu ou si otet ca am pus o astfel de intrebare care pare sa fie banala pentru orice om. Am patit odata ca am intrebat ceva de televizoare smart si full hd si nu a iesit prea bine...

| Anothergirl22 explică:

Sunteti niste oameni amabili si buni!