| Spikey99 a întrebat:

Pe Local Disk (Dhappy am spatiu total de 195 GB, dar imi arata ca am liber doar 188 GB cu toate ca Local Disk (Dhappy este complet gol. De ce imi arata ca am 188 in loc de 195 GB?

15 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Dai un format la partitie, si vezi dupa cum iti arata.

| Spikey99 explică (pentru RaduTN):

Arata 195 laughing. mersi

| Gizăz a răspuns (pentru RaduTN):

În sfârşit. Un răspuns neimbecil. Râdeam ca prostu' pe scaun.

| RaduTN a răspuns (pentru Spikey99):

Cu placere laughing

| RaduTN a răspuns (pentru Gizăz):

Ma simt flatat. rolling on the floor
LaLooxD si Linked01 au dat copy-paste de pe google, si nici ei nu inteleg ce au scris, dar sa mai inteleaga Spikey99. E bataie de joc asta. Si eu am patit la fel si am formatat partitia apoi imi citea toti gb, vorbesc din experienta, nu dupa experienta lui google.

| Gizăz a răspuns (pentru RaduTN):

Ce spun ei e valabil pe stick-uri sau carduri de telefon. Alea folosesc o parte din spaţiu pentru fişierele care fac stick-ul/telefonul să le recunoască şi uneori un mic antivirus ascuns. Nu e cazul la PC-uri sau laptopuri. Îşi face Windows-ul două partiţii ascunse, dar una are vreo sută de mb şi cealaltă vreo 13. Omului îi lipseau 7 GB(!) rolling on the floor

| alexcris007 a răspuns:

Windows-ul ocupa spatiu pe hard disk-uri... Stai linistit nu este nici o problema.E normal ce se intampla

| LaLooxD a răspuns:

Daca observi si la telefoane, spre exemplu ai card de 4 gb si iti arata ca ai 3, 6 gb spatiu liber. Spatiul de stocare este 195 gb, daca vrei sa te convingi poti sa il umpli laughing. Probabil pentru functionare optima iti zice ca ai doar 188 gb liberi.

| suntroman a răspuns:

Nu iti da spatiu cat iti arata de exemplu da-ca ai un hard de 80 sa zicem asa ai 74 i-n loc e 80

| linked01 a răspuns:

E normal. desi cred ca ai mai putin.
e vorba de cum e notat spatiul de stocare:

1 gibibyte = 230 bytes = 1073741824bytes = 1024 mebibytes
pe cand
1 gigabyte= 109 bytes = 1000000000byte

==> 1GiB ≈ 1. 074GB

ca sa afli spatiul pe care il poti utiliza. faci ceva de genul:
195 : 1.074 = 181.35 gb
enjoy

| CinevaNou a răspuns (pentru linked01):

1 gigabyte= 109 bytes = 1000000000byte? wtf? de unde ai scos egalitatile astea? si ce-i ala gibibyte sau mebibytes?
230 bytes = 1073741824bytes because f*ck logic.

| linked01 a răspuns (pentru CinevaNou):

Hai sa citim impreuna: http://bit.ly/1sUlY3E

mai mult tu. daca nu stim despre un lucru, nu inseamna ca nu exista.

| CinevaNou a răspuns (pentru linked01):

Si cu egalitatile alea ma lamuresti? sau ma trimiti tot pe google? ca n-am reusit sa gasesc cum e posibil ca 230 bytes = 1073741824bytes

| linked01 a răspuns (pentru CinevaNou):

E vorba de cum se calculeaza o valoare, decimal sau binar.
1 gb = 1000 mb in sistem decimal, 1 gb = 1024 mb in sistem binar.
1 GiB = 1. 074GB

e acelasi storage, raportat diferit de sistemul de operare. insa majoritatea hdd.
revenind la speta aceasta, hdd de 195 gb nu exista, ci de 200 gb
200 x 1.074..do the math

| CinevaNou a răspuns (pentru linked01):

Asta nu explica cum e posibil ca 230 bytes = 1073741824bytes. E BYTES in ambele parti, cum de sunt egale? Imi poti arata prin ce calcule ai ajuns la asta?