| cristiana2409 a întrebat:

puteti sa imi spuneti niste aplicatii bune pentru lumia 520 si cum as putea sa il personalizez mai mult? multumesc!

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Buna! Primul pas: Update la 8.1, prin wi-fi. Schimbarea e majora, dureaza aproape un ceas, si mare atentie: Telefonul trebuie scos din modul de economisire a bateriei si sa fie incarcat complet. Update/ul se desfasoara in doua faze, prima dureaza cam un sfert de ora,apoi dai din nou in setari-update si mai dureaza jumate de ora pentru a doua parte. Apoi poti instala Adobe reader, flashlight, Files (un file viewer foarte bun,si in limba romana,direct de la Microsoft,nu are publicitate in el,e gratis si functional). Battery saver de la Microsoft e foarte bun,mic,cu indicator live(iti apare in meniu iconita cu bateria mai plina ori mai goala) si poti seta din el ce aplicatii sa functioneze in fundal si ce nu. Lumia selfie,Lumia panorama si Lumia cinemagraph, aplicatii pentru camera. Office lens, pentru camera, faci poza documentelor si sunt automat imbunatatite. Gmaps+ e noul google maps. Cel mai bun, daca ma intrebi pe mine. De asemenea, Here maps si here drive, aplicatiile Nokia pentru navigare, la toate astea 3 intri in setari si downloadezi harti pe Romania, si voce, daca vrei. Intra in setarile telefonului si impune o limita oarecare, sa spunem 100 de MB, la trafic de date. Dupa asta, poti seta accesul la trafic oprit, pentru ca multe aplicatii se bazeaza pe reclame si vor downloada in prostie, ramai fara MB. Downloadeaza UC Browser pentru net. Am inteles ca va aparea in curand si opera pentru wp8.1. Deocamdata ceea ce vezi in magazin numit Opera, Firefox si Chrome, sunt niste imitatii ieftine a versiunilor de Android.Nu le downloada! Sunt pline de reclame ai chiar nu ti-as recomanda sa iti pui parolele prin ele. Deocamdata ne folosim de UC browser, la care activezi speed mode si ai in felul asta trafic de date redus cu 80%. Mai scazi si calitatea imaginilor, din setari, si 100 de Mb te tin mult si bine. Eu am activat la Lumia modul de economisire a energiei,si pe langa baterie mai lunga datorita opririi automate a unor servicii,s-au oprit si update-urile automate si alte nebunii care mananca bateria la greu. Am activat din Ease of acces modul High contrast si e totul negru cu alb, ceea ce imi place, sunt amator de rock laughing iar albul pe negru se vede bine si cand e soare. Dezavantaj:a disparut poza din ecranul de blocare. Alt avantaj: Se vede ceasul mai bine pe fundal negru. Intra tot in setari si instaleaza limba romana, ai mai multe setari legate de asta, le-au cam amestecat prin tot meniul. Sfat: Bateria fiind destul de foarte slaba, dezactiveaza din facebook si whattsapp notificarile push si live tiles. Poti in wp8.1 sa dezactivezi si vibratiile la taste care consuma baterie degeaba. Ai nevoie de un restart sa se modifice setarea asta. In bara de notificari alegi cu ce sa umpli cele 4 butoane, si ce notificari sa primesti. Sigur, primul lucru e modificarea aspectului meniului, il faci cum vrei, poti acum sa pui si cate 6 aplicatii in linie. Spor la joaca! Cumpara o folie pentru ecran si o baterie de rezerva.

| cristiana2409 explică (pentru valentingb):

Merci. o sa descarc si wp8.1. folie deja am si pana acum m-a tinut foarte bine bateria!happy

| valentingb a răspuns (pentru valentingb):

Update: Un browser mult mai bun este Surfy. Afișează pagina întreagă, are suport full HTML5, video streaming, și multe altele, micșorarea traficului de date. Și nu vreau să mă laud, dar eu i-am făcut traducerea pe română laughing. Totuși nu de asta îl laud. Am făcut traducerea doar ca mai mulți români să se poată bucura de el.

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Incearca sa faci update la Windows Phone 8.1 pentru inceput, deoarece arata foarte bine.

| valentingb a răspuns:

Pe mine ma tine maxim 23 de ore, e atat de frustrant! Cum pornesc camera 1 minut, zboara 3%... Am o baterie de rezerva si se incalzeste. Abia astept sa ia foc sa pot sa il duc la garantie sa mi-l schimbe laughing

| Pool77 a răspuns:

Buna! Mi-am achizitionat si eu acum 4 zile un Nokia Lumia 520. Acum depinde ce windows ai pe el. Daca ai 8.0 atunci nu prea ai multe variante decat cateva culori si cam atat. Fa-ti update la 8.1 si o sa ai mai multe. Bafta!

| Visan_Rares_Visan_Rares_1990 a răspuns:

Aplicații:youtube,zedge,poti dupa 2 săptămâni sa-ti actualizezi telefonul si vei trece la versiunea Windows 8.1. Poti sa-ti descarci un phone locker pentru a avea ecranul cu alte functii de a-l bloca.
Jocuri:My Talking Tom, Trial Xtreme3, Hungry Shark Evo, Asphalt8, Rabbids Bing Bang, Jetpack Joyride, Six Guns, Temple Run1, 2, Traffic Racer, Subway Surfers etc.
Personalizare ecran.

| Pool77 a răspuns (pentru Visan_Rares_Visan_Rares_1990):

Ai uitat sa mentionezi ca unele trebuie cumparate!

| Visan_Rares_Visan_Rares_1990 a răspuns (pentru Pool77):

Cum ar fi?