| matrix2045 a întrebat:

Buna seara.
am o intrebare despre ssd
am un laptop Acer cu Intel i3m si 1tb pe hdd
vreau sa-mi cumpar pentru inceput un ssd de 64gb si sa bag windowsul pe el dar cum il bag in laptop? scot hddul sau merg ambele in acelasi timp? mai am garantie la laptop 1an.
si inca o intrebare. ar ajunge doar 64gb pentru functionare windows si programe..si poate un joc, 2? nu prea am multi bani disponibili happy mersi

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Depre ce model de laptop este vorba? Daca are si unitate optica ( dvd-rw ) ai putea scoate unitatea optica iar in locul ei ai putea pune ssd-ul fara a mai fi nevoie sa inlaturi si hard disk-ul. Nu vei avea nevoie decat de un adaptor hdd caddy.

Cat despre capacitatea ssd-ului.ei bine eu iti recomand sa iti iei unul de minim 120gb. In pofida faptului ca unele dintre ele sunt cu 20-30 lei scumpe decat cele de 64gb, isi fac bine treaba.
Nu de alta, dar pe un ssd de 64gb instalezi sistemul de operare, driverii si programe si nu mai ramaneai cu 5-10gb spatiu liber pe el.

Best buy pc garage 2015 : http://www.pcgarage.ro/ssd/kingston/120gb-sata-iii-25-inch-v300-ssdnow/

2 răspunsuri:
| Faw a răspuns:

O intrebare, laptopul tau are 2 sloturi pentru hdd respectiv ssd?

| matrix2045 explică:

Nu am 2 sloturi.
am dvd-rw. as putea sa-l scot.
pai windows 10 si drivere plus programe inseamna max 20de gb..si din 64 tot ar ramane cel putin 30gb liber parerea mea.
oricum multumesc pentru raspunsuri.
cand fac rost de bani o sa-l cumpar pe cel de 120gb. mersi