| Hasss a întrebat:

Buna seara baieti si fetewinking
Am o intrebare pentru cei care au facultate de informatica le-as multumi foarte mult daca mi-ar raspunde.
Dupa 2 ani de cosmar la liceu 9 si a 10-a am decis sa ma pun pe invatat, la liceul meu nefiind profil de informatica a trebuit sa ma mut la un alt liceu care are mate-info am o singura problema nu prea le am cu matematica dar am 2 ani la dispozitie adica pana o sa dau bacul credeti ca voi putea recupera cat de cat pentru o nota de trecere?
la informatica nu am probleme sunt foarte bun si am vb azi un baiat care a facut facultatea de informatica si mi-a spus ca sunt 2 tipuri de informatica programator sau web design
mi-a propus sa stau si sa ma gandesc pe ce sa ma axez
la engleza stau bine nu foarte bine dar stiu ceva
ce credeti ca mi s-ar potrivi?
am inteles ca web design este mai usor
partea cu programarea este mai grea mai multa matematica...
eu de mic imi doream sa fiu programator happy suna amuzant tongue
as dori sa-mi spuneti la ce trebuie sa ma astept si ce ar trebui sa invat la oricare din aceste 2 "tipuri" de informatica?
aa si inca ceva pe partea hardware se poate face ceva?

Multumesc frumos

2 răspunsuri:
| Danιel a răspuns:

Matematica. Ai timp sa inveti pana la BAC toata materia 9-12. Teoria sa o stii foarte bine, pe urma treci la probleme.

Informatica. Iti doresti foarte mult sa devii un programator. Dupa ce termini liceul si BAC-ul, vei putea intra la Facultatea de Informatica. Acolo vei inveta sa programezi in numeroase limbaje. In primul semestru al fiecarui an, vei face matematica discreta (nu chiar pura). Ideea este ca e multa multa teorie. Sa te astepti la asta daca vrei sa fii programator.

Parerea mea, este sa incerci la o politehnica (o sa vezi de ce). Intereseaza-te si de la altii care au terminat facultatea, asculta-le parerea si compari in raport cu ce-ti place tie.
Deocamdata nu pierde timpul (prea mult) cu ganditul la facultati. Stabileste obiectivul principal: Sa iei BAC-ul! Si pe urma, o sa fie altfel.

| ZNUstudio a răspuns:

Raspunsurile in mare parte trebuie sa ti le dai singur.

Legat de informatica, nu stiu care a fost contextul in care respectivul baiat ti-a spus ca sunt doua feluri de informatica.
In functie de specializarea pe care o vrei sunt mult mai multe "informatici" ca sa zic asa.
Presupun ca se referea la doua aspecte ale programarii web (sa nu uitam ca informatica nu se limiteaza la limbajele folosite in programarea web): aspect si functionalitate.

Aspectul unei aplicatii web (blog, magazin online etc) este responsabilitatea web designer-ului care, atentie, nu doar deseneaza interfata ci o si transpune in cod (trebuie sa aiba ceva cunostinte de programare).

Functionalitatea site-ului este responsabilitatea "programatorului", care trebuie sa aiba grija ca aplicatia sa execute toate actiunile dorite. De ex: cand te-ai inscris pe TPU si ai completat datele tale, ai apasat un buton si datele au fost preluate si bagate in baza de date. Cand dai login, parola introdusa e comparata cu cea din baza de date trecuta in dreptul numelui tau de utilizator. Daca e corecta ai acces la cont, daca nu, nu ai acces.

Daca mai ai intrebari legate de programarea web, mi le poti trimite prin PM.