| hype123 a întrebat:

Buna seara.
cum sa incep. hmmm.
aveam niste casti cu un fel de micro jack, si am zis sa pun in locul lui, unul normal ca sa le pot folosi, si mna. am legat firele de la castile mele de telefon cu cele ale unor casti de PC stricate, si mna, totul frumos dar acum am doua mufe jack, una audio si una de microfon ( din mufa audio a castilor mai pleaca una pentru microfon)
problema este urmatoarea, daca conectez castile la telefon nu functioneaza daca nu conectez si mufa de microfon la calculator, sau degeaba bag doar mufa castilor in calculator da ca nu o bag si pe ce a microfonului
as vrea sa stiu ce pot f ace in cazul asta, daca pot re zolva invreun fel
multumesc! funda!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai asigurat ca jack-ul acela de 3.5mm are marcate 3 dungi negre, pentru ca 1 este pentru microfon, iar celelalte 2 pentru stereo de obicei, adica 2 difuzoare ale fiecarei casti.
Daca jack-ul tau nu are asa ceva, logic tu trebuie sa cumperi, este stoc epuizat, dar cam asa arata:
https://www.evomag.ro/......02722.html
Ca sa faci "lipituri si etc, iti recomand sa te duci la un electronist, cineva de se ocupa cu televizoare si porcarii de genul".

| LinxCont a răspuns:

Probabil ca firele nu sunt puse bine. http://www.circuitbasics.com/how-to-hack-a-headphone-jack/