| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara la toata lumea.As vrea sa stiu va rog frumos daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturii. Vreau sa iau un procesor Procesor AMD FX X8 8350 ( Nu vreau Intel!) cu ce placa de baza ii cel mai compatibil dar video.(gaming) Mersi pentru atentie. O seara placuta astept cu drag, bye.

Răspuns Câştigător
| JustCosmin a răspuns:

Mai bine ramai la Asus SABERTOOTH 990FX R2.0.

35 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Ca placa de baza, recomand asa ceva: http://www.emag.ro/......EBHTTBBBM/
Ca placa video: http://www.emag.ro/......E1LFKBBBM/

| Bad2Fast a răspuns (pentru JustCosmin):

GIGABYTE - Radeon HD 7970 3 GB GDDR5 PCI-E / VGA / DVI-I / HDMI / Display Port x 2 la ie buna?

| Bad2Fast a răspuns (pentru JustCosmin):

Sincer placa de baza nu mi place ma's duce pe un Asus

| JustCosmin a răspuns (pentru Bad2Fast):

Nu am stiu ca te gandesti la o suma asa mare, ca-ti spuneam de o placa mai puternica. Alegerea asta e foarte buna. GIGABYTE - Radeon HD 7970 3 GB GDDR5.
Daca tot ai spus de placa de baza Asus, Asus sa fie: http://www.mygarage.ro/......2-0-a.html (poti cauta pe net sa vezi unde o gasesti pe stoc).

| Bad2Fast a răspuns (pentru JustCosmin):

MB ASUS AM3+ CROSSHAIR V FORMULA ie mai bun sau mai naspa laughing

| Bad2Fast a răspuns (pentru Bad2Fast):

Care so aleg a mea sau a ta?

| anonim_4396 explică (pentru Bad2Fast):

Eu zic sa mergi pe mana ta happy mi se pare ca aia e ceva mai bunicica parca

| Bad2Fast a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce sa zic am citit despre Asus SABERTOOTH 990FX R2.0. pe mygarage am ramas impresionat dar despre asta a mea nu am gasit nimic acol!

| anonim_4396 explică (pentru Bad2Fast):

Atunci alege-o pe aia eu dupa ce m-am uitat la ce pot amandoua is cam similare dar daca aia are review-uri poate e mai indicata

| JustCosmin a răspuns (pentru Bad2Fast):

Gasesti aici: http://www.neoseeker.com/......v_formula/ un review format din 12 capitole, dar sincer pe mine nu ma incanta.
Ramane ca tu sa decizi, eu ti-am spus parerea mea. Intre cele doua, as merge pe Asus SABERTOOTH 990FX R2.0.

| Bad2Fast a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu acum caut ceva de placa de baza care am zis eu dar nu gasesc... ceva concret...

| Bad2Fast a răspuns (pentru JustCosmin):

Http://ro.asus.com/Compare/ deci am facut aici o comparare la pret si calitate o sa aleg Asus SABERTOOTH 990FX R2.0. mersi mult.

| Bad2Fast a răspuns (pentru JustCosmin):

Azi am primit toate piesele pe configuratia care am vb ce sa zic imi merge brici si cu windwos original n-am mai lucrat se vede diferenta deschid 100 de pagini nu este scadari ii ceva incredibil toate le joc pe rezolutie maxima si pot baga jocuri in bara folosesc programe multimedia un show pe cinste plus am si fibra obtica sti is cel mai fericit om laughing mersi de ajutor

| JustCosmin a răspuns (pentru Bad2Fast):

Mai bine ramai la Asus SABERTOOTH 990FX R2.0.

| Cronki a răspuns:

E un monstru procesorul ala! Bravo bine ales. toate placile de baza din linkul de mai jos sunt bune, tu alege in functie de buget si preferinte:
http://www.pcgarage.ro/......-am3-plus/
PS sa nu strici procesorul cu 4GB de ram, sa-ti cumperi cel putin 8GB!

| Bad2Fast a răspuns (pentru Cronki):

Rami i-am ales astia bun si ieftin i-am gasit zic eu KINGSTON - Memoria Dimm Hyper X Beast 8GB (2 x 4GB) DDR3 1600MHz CL9

| Cronki a răspuns (pentru Bad2Fast):

Nu te arunca la RAM inainte de a decide asupra placii de baza! Vezi ca trebuie OC pentru 1600Mz! Dupa ce esti sigur ce placa de baza vrei, uita'te la frecventele suportate.
Pentru procesor ai nevoie de sursa buna si nu cumpara un non-name, mergi pe un seasonic sau corsair.
Inca o alegere buna daca mergi pe Asus ca placa de baza, sunt singurii care asigura update propriu la bios, spre deosebire de alti producatori care au parteneriate cu tertze companii pentru biosul ce'l folosesc!

Inca ceva, placile de baza actuale nu mai au intrari PATA/IDE, obligat ai nevoie de HDD si DVD-writer pe SATA cu alte cuvinte trebuie sa schimbi tot!

| Bad2Fast a răspuns (pentru Cronki):

Rami ia-am comandat deja raman la aia is ieftini la calitate buna sursa m-am gandit la CORSAIR - Alimentatore 850Watt Serie TX850 - ATX Plus Bronze eu zic ca ii perfect si un 850 w eu zic ca ajunge un 750 ii prea putin... Da la placa de baza Asus doar ca acum nu stiu ce sa aleg din alea 2 is in dilema...

| Bad2Fast a răspuns (pentru Cronki):

Ok mersi mult o sa iau si hardul atunci

| rater1994 a răspuns:

Recomand sa mergi la service... cel mai bine.

| Bad2Fast a răspuns (pentru rater1994):

Am fost! is hotii ei vor sa aiba doar profit altceva nimic daca se poate sa fi tu un pic multumit te manipuleaza si gata m-am lamurit cu ei la ce imi trebuie mie doar cu unitatea gata tot mi-o facut ei cu tot cu monitor wind. original la 2500 si ceva de euro si cu ce am ales eu sa zic maxim dar maxim in 1600 cu totul dar tot nu cred ca ajung

| Bad2Fast a răspuns (pentru rater1994):

Am ajuns la 1500 de euro cu tot wind original si 70 de euro sa mi puna ei piesele cu garantie peste 3 ani la fiecare piesa in parte toate de calitate compatibilitate tot ce vreiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Procesorul pe care il descrii tu e socket AM3+ in consecinta va fi compatibil cu placi de baza care au acelasi socket. Placa video nu prea influenteaza prea mult. Toate placile de baza au slot PCI express deci nu-i stress happy

| Bad2Fast a răspuns (pentru anonim_4396):

Un exemplu te rog de placa de baza (200 EURO) si una video (300 EURO)

| Bad2Fast a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi pentru tot

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.emag.ro/......E8S7DBBBM/ Placa de baza
Placa video
http://www.emag.ro/......EF0TTBBBM/

| Bad2Fast a răspuns (pentru anonim_4396):

Placa video am ales-o mersi dar cu placa aia de baza are probleme un prieten, cu SSD ce mi recomanzi un Asus ce zici? chiar daca ii un pic mai scumpa?

| Bad2Fast a răspuns (pentru anonim_4396):

MB ASUS AM3+ CROSSHAIR V FORMULA ce zici de asta si o placa video GIGABYTE - Radeon HD 7970 3 GB GDDR5 PCI-E / VGA / DVI-I / HDMI / Display Port x 2 la ie buna si o alimentatie 800 de w sau mai multi?

| JustCosmin a răspuns (pentru Bad2Fast):

SSD pentru jocuri, recomand asa ceva: http://www.emag.ro/......E5JTTBBBM/ chiar daca tu vrei ASUS.

| anonim_4396 explică (pentru Bad2Fast):

Ce zici de asta http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/sabertooth-990fx-r20/

| Bad2Fast a răspuns (pentru anonim_4396):

MB ASUS AM3+ CROSSHAIR V FORMULA ie mai bun sau mai naspa?

| anonim_4396 explică (pentru JustCosmin):

Omu stie de ce vrea ASUS pentru ca fac calitatewinking

| anonim_4396 explică (pentru Bad2Fast):

E cam pe acceasi lungime de unde ca si ce ti-am dat eu happy

| Bad2Fast a răspuns (pentru JustCosmin):

La Intel m-am gandit si eu doar ca as renunta la hard de 1tb ala intern ca am deja unul extern de 1tb si as lua unu de 200 de gb sa instalez windows-ul si jocurile. Pentru ca si acum din 500 de gb folosesc doar 37 gb cu toate ce le am in el.

| Bad2Fast a răspuns:

Deci sistemul arata asa
ok-THERMALTAKE - Chaser MK-1 case big tower - 109, 99 -carcasa

INTEL - Processore Core i5-3570K (Ivy Bridge) Quad-Core 3, 40 Ghz GPU integrata HD 4000 Socket LGA 1155 multiplicatore Sbloccato - 218, 99 -procesor

ASUS - Motherboard SABERTOOTH 990FX R 2.0 Socket AM3+ Chipset AMD990FX / SB950 ATX 157, 99 -placa de baza

OK-KINGSTON - Memoria Dimm Hyper X Beast 8GB (2 x 4GB) DDR3 1600MHz CL9 -42, 99

GIGABYTE - GeForce GTX 670 4 GB GDDR5 Pci-E DVI-I Dual Link / DVI-D Single Link / HDMI / Display Port Versione OC - 431, 99 -placa video

CORSAIR - Alimentatore 850Watt Serie TX850 - ATX Plus Bronze 117, 99 alimentatore

SEAGATE - Barracuda 7200.14 1 TB Sata 6 Gb / s Buffer 64 Mb 7200 rpm 62, 79 -hard

ASUS - Xonar DSX Interfaccia Pci-Express 7.1 Canali- placa sunte 42, 29 -placa sunet

OK-ASUS - Masterizzatore DVD 24x Interfaccia Sata Colore Nero Versione Retail -24, 68 dvd rom

MICROSOFT - Windows 7 Ultimate Versione OEM 64 Bit DVD Italiano 1 Pack (Include Service Pack 1) 178, 99 sistem de operare

ASUS - VE248H 24" LCD Full HD Widescreen 16:9 Multimediale Tempo di risposta 2ms DVI HDMI Risoluzione 1920x1080 pixel
201, 99 -monitor

OK-Tastiera Standard USB colore nero -tastatura 7, 70

OK-Mouse USB Ottico 3 Bottoni Rotella Colore Nero / Silver 6, 1

va multumesc la toata lumea pentru tot o seara placut.

| Bad2Fast a răspuns (pentru Bad2Fast):

Pardon asta era configuratia trecuta laughing am schimbat procesorul AMD - Processore FX-8350 (Vishera-Piledriver) 8 Core 4 Ghz Socket AM3+ Sbloccato => 188 de euro si placa video GIGABYTE - Radeon HD 7970 3 GB GDDR5 PCI-E / VGA / DVI-I / HDMI / Display Port x 2 la 373