| Alexandruww a întrebat:

Buna seara TPU am o întrebare de ce îmi tot da actualizari de securitate la Windows in fiecare zi de 3 zile am Windows este ceva normal să tot primesc sau este un bug

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru ca asa a fost gandit acest sistem de operare de catre spionii de la Microsoft
Din pacate nici din setari nu poti opri definitiv updateurile automate, de aceea au aparut softuri terte care incearca sa faca asta dar nici acelea nu reusesc 100%

Unul dintre ele ar fi > WPD https://wpd.app

Iti recomand sa descarci si sa rulezi WPD, poti dezactiva cu ajutorul lui telemetria, cortana si multe elemente spyware ale Microsoft, chiar si windows updates poti sa dai disable

Atentie insa updateurile windows pot fi cu 2 taisuri, pe de o parte ti le baga cu japca pe de alta ele pot corecta bug-uri si brese de securitate!

Sunt insa elemente multe din marea familie ale telemetriei care nu au ce cauta pe un sistem de operare, cu WPD si alte softuri asemenea le poti dezactiva insa!

| AndreiBistriteanu a răspuns:

Asa am renuntat la Windows si am trecut la macOS.
Poti intra in setari si sa debifezi toate actualizarile automate, dar tot o panarama de sistem operativ ramane.