| TonyStarkk a întrebat:

Buna Seara tuturor,intrebarea mea consta in felul urmator, am un hdd de 500 gb,si de la un moment nu mai merge,nu il detecteaza windows-ul,m-am uitat la tutoriale pe youtube dar nu am gasit ce imi trebuie, cind il pornesc incepe sa mearga apoi apare un titiit scurt si parca reporneste cine imi poate spune ce pot face sa imi recuper informatia de pe el.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Stupid? De ce nu ai folosi OneDrive, SugarSync sau alte servicii de backup automatizat si moca?
@TonyStarkk: Cam asa invatam toti ca trebuie' facut backup. Mai ales ca acuma nu mai ai nici o scuza - eu de exemplu am 40 GB moca la Microsoft OneDrive. Bine, si doua harduri externe de cite 2 TB, dar asta e alta poveste.
S-ar putea rezolva in cazul tau prin inlocuirea partii electronice de la un model/serie identice, daca ai foarte mult noroc. Varianta mai ieftina e cu bagatul in fridiger urmata de recuperare rapida ca in maxim 15-20 de minute dupa ce il scoti, daca merge bine, o sa crape de tot. Nu intru in detalii. Daca nu cumva ai probleme cu cablul de alimentare de la sursa (pp ca ai verificat daca nu e ala), atunci e defect mecanic.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred ca-i dus. Pentru recuperare se poate numai la un atelier specializat dar te costa o gramada de bani. Sa-ti fie de invatatura de minte. Eu pun informatiile pe un stick si cand am circa 4 Gb le scriu pe DVD. Nu tin nimic pe HDD.

| Salontanul a răspuns (pentru KodrutZ):

Stupid esti tu si cu cine te-a facut needucat. Cum iti permiti sa vorbesti asa cu un om ce nu-l cunosti. Si spune-i celui ce te-a intrebat ceva nu mie.

| KodrutZ a răspuns (pentru Salontanul):

Stupida e abordarea cu stick/DVD. Puteai sa iti asumi eroarea si sa nu sari ca *&%$#-n *&^%. Daca cineva imi zice ca sint idiot si imi da si argumente in favoarea afirmatiei, chiar daca e un pic cam dura formularea, imi asum idiotenia si incerc sa ma corectez. Uneori ti-o demonstreaza viata, cum am patit si eu cu backupul pe stick care numa' bine era corupt. Fix cind mi-a crapat hardul si aveam nevoie de datele alea.

| Salontanul a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu nu te-am facut pe tine idiot si nu te-am jignit. Cum iti permiti sa-mi vorbesti asa? Repeti chestia cu stupiditatea. Tu nu ai bun simt? Te comporti mai rau ca ultimul de pe strada. Continui sa-ti dai arama pe fata.

| KodrutZ a răspuns (pentru Salontanul):

Mosule, vad ca stii sa citesti, dar efectiv nu procesezi ce incerc sa zic. Stai linistit atunci, considera-te jignit si pe mine un magar nesimtit. Asta e, noi sa fim sanatosi.

| Salontanul a răspuns (pentru KodrutZ):

E bine ca recunosti! Mos e tatal tau.

| KodrutZ a răspuns (pentru Salontanul):

Stupid? De ce nu ai folosi OneDrive, SugarSync sau alte servicii de backup automatizat si moca?
@TonyStarkk: Cam asa invatam toti ca trebuie' facut backup. Mai ales ca acuma nu mai ai nici o scuza - eu de exemplu am 40 GB moca la Microsoft OneDrive. Bine, si doua harduri externe de cite 2 TB, dar asta e alta poveste.
S-ar putea rezolva in cazul tau prin inlocuirea partii electronice de la un model/serie identice, daca ai foarte mult noroc. Varianta mai ieftina e cu bagatul in fridiger urmata de recuperare rapida ca in maxim 15-20 de minute dupa ce il scoti, daca merge bine, o sa crape de tot. Nu intru in detalii. Daca nu cumva ai probleme cu cablul de alimentare de la sursa (pp ca ai verificat daca nu e ala), atunci e defect mecanic.