| Radu506 a întrebat:

Buna seara tuturor, vreau sa-mi schimb placa video cu una mai buna, dar sa imi pastrez monitorul vechi, cu rezolutia 1680 * 1050. Vreau sa intreb daca exista vreo legatura intre rezolutia placii video si cea a monitorului sau daca imi cumpar o placa video de ultima generatie. S-ar putea sa am probleme de incompatibilitate in redarea imaginilor?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Rezoluția plăcii video nu are legătură cu cea a monitorului, dar în schimb invers da, în sensul că ai șanse să forțezi placa video și în timp s-o arzi(cunosc situații de astea) dacă nu setezi monitorul la rezoluția lui(1024X768 de exemplu). Succes

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu are nici o legatura. Este insa utila pentru a determina un raport gpu cpu la pc-ul tau si in a face cea mai buna alegere, dar asta numai daca faci un pc complet nou.

| horia2012 a răspuns:

Este o legatura intre rezolutia pe care o placa video o are si cea pe care un monitor o poate reproduce. Dar la rezolutia ta 1600x1050, toate placile video o asigura, asa ca nu trebuie sa-ti faci griji in privinta asta. Poti sa-ti pui o placa video foarte performanta.

| bistrita1984 a răspuns:

In principiu nu ar trebui sa ai probleme.rezolutia ti-o faci dupa ce instalezi si driveru placi... dupa cunostiintele mele se poate sa-ti cumperi fara probleme

| Komarov a răspuns:

Nu exista vreo legatura poti avea ultima generatie de placa video si sa mearga pe monitor crt orice placa video sau chipset video se adapteza la rezlutia monitorului deci nu e problema funda big grin

| JansonLupu a răspuns:

Nu la mine este la pc RAM 3 si rozolutia 1300 pe 700 iar placa video de 1 (era) dar acum am marito si merge ok