| DanutzzaMaria99 a întrebat:

Sunt fata, am 15 ani si as vrea sa imi cumpar un aparat de fotografiat DSLR. In ultimele saptamani imi bat capul cu ce sa aleg intre Nikon d3200 si Nikon d5100. Voi care credeti ca ar fi mai potrivit? Care este mai bun dintre cele 2? Nu as vrea sa ma pacalesc tinand cont ca amandoua au preturi asemanatoare. Funda si vot! big grin

2 răspunsuri:
| simpluone a răspuns:

Eu am ales D5100. Ecranul care se poate misca si ISO a facut diferenta. Nici acum nu regret. Insa sincer nu m-am jucat cu D3200 -ul sa le compar. 5100 are mai multe setari manuale ce le poti face atunci cand devi mai avansata in utilizara DSLR-ului. Eu as vota pentru D5100 dar sincer nu cred ca ar trebui sa regreti nici daca alegi D3200

| Weyland a răspuns:

Amândouă au prețuri asemănătoare cu un motiv anume. Ambele sunt entry-level.

Deși sunt aproape la fel, aș recomanda D5100 din câteva motive. În primul rând, are destul de puțin zgomot de fond la ISO mare, ceea ce te-ajută mult în scenele cu iluminare slabă. De asemenea, senzorul e destul de bun și oferă imagini clare (nu te aștepta la minuni de la obiectivul stock, totuși).