| caroline27 a întrebat:

Aș vrea să vă cer o părere. Vreau să îmi cumpăr un telefon și am de ales intre Samsung Galaxy s5, HTC ONE M8, iPhone5S. Având în vedere că am un s3 în prezent, aș vrea ceva nou,care sa reziste pe viitor, sa fie performant. Mă tentează mult iPhone-ul deoarece îmi place sistemul de operare, camera este destul de bună. Dar știu ca sunt și multe dezavantaje, are un GB de RAM.Sunt nehotărâta, cine îmi spune părerea lui,care ar fi telefonul potrivit, și de ce, îi dau fundă. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Ana9999 a răspuns:

Eu as alege iPhone pentru ca are un sistem de operare mult mai stabil decat Android si aici vine si rezolvarea problemei cu ramii, la iOS sau Windows Phone nu prea conteaza cata memorie RAM ai pentru ca sistemul este construit astfel incat sa nu utilizeze foarte multe resurse, tocmai de aceea si procesorul este putin mai slab pe un iPhone, efectiv nu are rost sa bagi hardware puternic pentru ca oricum se descurca extrem de bine cu putin. In plus, din cate stiam, iOS nu are nevoie de antivirus tocmai pentru ca nicio aplicatie nu poate intra in „inima" sistemului. De asemenea, aplicatiile sunt mult mai sigure si mai bune calitativ spre deosebire de cele din Google Play, tocmai pentru ca sunt foarte strict verificate. iPhone-ul in sine este rezistent si se simte ca are materiale bune calitativ si ca asamblarea a fost facuta corespunzator, camera este foarte buna, nu te lasa pacalita de megapixeli, important e senzorul de pe ea si modul in care e construita, stabilizatorul mi se pare muult mai bun fata de cele de pe celelalte 2 modele, la fel si focalizarea in timpul fimarii. Referitor la design, mie personal imi place HTC, insa asta e o parere subiectiva si atat, important e sa iti placa tie ce alegi. iPhone arata foarte bine la felul in care este finisat, doar ca nu ar fi genul meu de design, iar Samsung arata ieftin din cauza aspectului plasticului si a ramas cu acelasi design clasic pe care l-a adoptat Galaxy si care i-a atras denumirea de „sapuniera" data de unii.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Samsung, crede-ma ca am multe cunostinte cu Iphone si se plang de o gramada de aspecte. E mai mult un telefon de fite. Si HTC in ultima vreme scoate niste modele bune, dar eu una am mai multa incredere in Samsung ca rezista, am telefoane de la ei inca de mica si nu m-au dezamagit niciodata happy Daca stii si tu sa-l intretii te tine si 3-4 ani.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dintre acestea, eu aş alege Samsung Galaxy S5 (32GB) deoarece este mai performant d.p.d.v. tehnic.

Vezi comparaţia & MOTIVELE şi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.smartprix.com/......ompare.php

Toate cele bune!

| LTAA a răspuns:

Samsung are carcasa din plastic, care se simte destul de ieftin si dupa o perioada de utilizare se misca greoi, mai ales cu updateul la android 5.
iphone are un sistem de operare limitat si un pret prea mare pentru ce ofera.
HTC are un sistem de operare care se misca fluent, are update-uri ok, constructie din aluminiu foarte buna, se simte excelent in mana, difuzoare frontale, dar nu are senzor de amprenta si poate usor mai mare decat s5.

Eu in locul tau as alege in m8

| CosmiinTezeu a răspuns:

Htc M8 este pe primul loc in cele enumerate de tine happy

| CosmiinTezeu a răspuns:

La iphone ai cloude este periculos si in plus multe iphone 5 au o gramada de probleme la softwer eu am avut si mi s-a dus hardul destul de repede ca sa il repar trebuie sa comand de la aple dupa site hardu dar de bani aia mi am luat altul deci tu stii ce alegi

| TMAIGL a răspuns:

Varul meu are iPhone 5s de cand a apărut și nu a avut probleme cu el.
Și la iPhone nu contează ramii.
De Samsung galaxy s5 nu stiu ce să zic daca iti place să ai un telefon care se blocheze poti să îl cumperi. Galaxy s6 a fost cel mai reușit telefon de la Samsung care nu se blochează.

| AlexFcd a răspuns:

Cred ca cel mai potrivit este un Samsung Galaxy S5, iti spun si de ce :
Are o versiune de android super
Rezista foarte mult
Are 16mpx camera
Are rezolutie de 1080x1920
Are 2gb ram (care ajuta la jocuri si etc)
Si tine si bateria mult care are 2800 miliamperi mAH
Si nu mai spun de procesor. 2.5 quad core (4 procesoare * 2.5)