| Jane_6633 a întrebat:

Acum cateva ore mi-am cumparat un Nokia C3. Prima impresie a fost : In sfarsit AM UN TELEFON NORMAL ( am avut un samsung corby la care m-a enervat touch-ul )Apoi m-am cam desumflat... Am vazut ca de fapt nu are wifi dar are WLAN... Intrebarea mea este : Wlan = Wi-fi? Sau, mai bine zis, WLAN e net gratis? Raspuns corect si rapid = FUNDA restul= vot

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. WLAN = Wi-fi. (Trebuie sa scriu asta ca sa imi accepte raspunsul. Al naibii majuscule!)

2 răspunsuri:
| Teresa a răspuns:

Wireless Local Area Network. E o retea locala transmisa prin unde radio. Se foloseste un access point pentru astaAre mai multe viteze de transmisie, functie de standard
WLAN oferă utilizatorilor posibilitatea de a se deplasa în cadrul unei zone largi de acoperire, rămânând conectaţi la reţea.
Ce puteţi face cu WLAN
Multe hoteluri, aeroporturi, cafenele, birouri şi centre de conferinţe oferă conexiuni Wi-Fi, uneori contra unui cost, uneori gratuit. Accesul rapid la Internet când vă aflaţi în mişcare este facil - şi veţi putea folosi propiul dispozitiv cu fişierele dumneavoastră de care aveţi nevoie.

Navigaţi pe Internet sau trimiteţi fişiere
Wi-Fi are o rază de acţiune cuprinsă între 50 şi 100 de metri
Conectaţi-vă la contul de email de la biroul sau cel personal
Sincronizaţi telefonul cu calendarul de birou
Conectaţi-vă la intranetul de la birou
Expediaţi şi recepţionaţi fişiere Word, Excel sau PowerPoint
Beneficiaţi de tehnologiile avansate pentru apeluri conferinţă care necesită conexiune de reţea
Jucaţi-vă online
Discutaţi utilizând mesaje instant de pe telefon
Actualizaţi statusul de prezenţă pentru contactele dumneavoastră
Nici un punct de acces? Conectaţi-vă la Internet utilizând GPRS/EDGE sau WCDMA

mai multe poti citi aici http://www.nokia.ro/produse/tehnologii/wlan-wi-fi

| alex_9048 a răspuns:

Daca spune Retea WLAN gasita inseamna ca s-a gasit o retea cu care te poti conecta la internet gratis. Daca arata un lacat inchis inseamna ca trebuie cheieWAP pe care tu nu o vei sti, pe aceasta o stie doar seful(ownerul)retelei. Daca spune nici o retea WLAN gasita inseamna ca nu poti intra in Net. Sper sa-ti fi fost de ajutor!