| Vi1rus a întrebat:

am instalat ubuntu. si dupa instalare s-a facut restart si a ramas ecranul negru. ma poate ajuta cineva?

23 răspunsuri:
| miTzuliK93 a răspuns:

Da-i reboot si tine-ti degetul pe tasta SHIFT pana ti se va deschide un meniu => intra in prima optiune si inlocuieste "quiet splash" cu "nomodeset" => apasa CTRL + X pentru a continua bootarea. Odata ce te-ai logat, instaleaza-ti ultima versiune de driver a placii video => System -> Administration -> Additional Drivers.

| Vi1rus explică (pentru miTzuliK93):

Pai cum sa inlocuiesc astea 2?

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Vi1rus):

Dupace ai apasat SHIFT indelung te duci pe prima optiune si apesi E pentru a o edita: http://i.stack.imgur.com/ZlSUO.png, apoi cauti linia care se termina cu cuvintele "quiet splash": http://i.stack.imgur.com/BnUQa.png si pui cuvantul "nomodeset" (fara ghilimele!) inainte de cuvintele "quiet splash", apoi apesi CTRL+X. In mod normal ar trebui sa mearga.

| Vi1rus explică (pentru miTzuliK93):

Dupa ce am facut asta m-am logat si sa conectat calculatorul. apoi am facut restart si iar aceias problema...

| Vi1rus explică (pentru miTzuliK93):

Frate ma ajuti?

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Vi1rus):

Usor, man, ca ma uitam si eu la un film, nu stau 24 din 24 pe TPU. Nu stiu ce sa zic, insa, de acum... am mai avut problema asta la cineva, i-am facut-o fix la fel, numai o singura data, si a mers de atunci pentru totdeauna, ca sa zic asa. Nu stiu de ce la tine nu se salveaza setarea. Incearca sa cauti un buton de setari, save sau save settings, ceva de genu', inainte sa dai CTRL+X pentru a boota.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Vi1rus):

Nu-ti pot raspunde la PM pentru ca am statutul de Junior pe site. Nu am ID de Skype, iar cel de Y! M e inca blocat. ( straight face ) In legatura cu problema de fata, am facut cam tot ce puteam din propriile puteri. Google e cu mult deasupra din punctul asta de vedere. Ar trebui sa-l consulti si pe el. thinking

| Vi1rus explică (pentru miTzuliK93):

Frate am rezolvat acea problema deja. problema e ca nu mi se primeste sa instalez programe cu terminal. imi da eroare. ce pot sa fac?

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Vi1rus):

Ce eroare iti da?

| Vi1rus explică (pentru miTzuliK93):

E: Nu pot determina blocajul /var/cache/apt/archives/lock - open (11: Resource temporarily unavailable)

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Vi1rus):

Ia incearca sa adaugi "sudo", fara ghilimele, la inceputul comenzii.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Vi1rus):

Oricum, eroarea in sine spune clar ce nu este in regula. Probabil un proces foloseste este inca in rulare cand tu incerci sa instalezi un altul.

Daca nu merge cu sudo in fata comenzii, inchide toate procesele active cu comanda: sudo killall apt-get, apoi incearca sa rulezi din nou comanda de instalare, cu sau fara sudo in fata acesteia. Cam aici ar fi limita in care te-as putea ajuta... daca nici asa nu vrea, atunci ma depaseste.

| Vi1rus explică (pentru miTzuliK93):

Adica? care sa fie comanda dupa sudo?

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Vi1rus):

Ceva in genul:

$ sudo rm /var/lib/apt/lists/*
$ sudo rm /var/lib/dpkg/lock
$ sudo rm /var/cache/apt/archives/lock

Nu mai tin nici eu minte exact... nu mi-a preaplacut ubntu, implicit linux, si d'astea cu comenzi.

Poti incerca toate cele 3 comenzi de mai sus, si dupa ele sa rulezi comanda asta: $ sudo dpkg --configure -a

| Vi1rus explică (pentru miTzuliK93):

Dupa ce am facut astea toate care mi leai spus. mea dat alta eroare ivirus@ivirus-MCP61M-M3:~$ sudo apt-get install pidgin chrome
Citire liste de pachete... Terminat
Se construiește arborele de dependență
Se citesc informațiile de stare... Terminat
E: Pachetul ttf-mscorefonts-installer are nevoie să fie reinstalat, dar nu pot găsi o arhivă pentru el.
ivirus@ivirus-MCP61M-M3:~$

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Vi1rus):

Pfoai, de mine... uite de asta nu folosesc eu ubuntu. Scrie comenzile de mai jos FIX in ordinea pe care ti le dau:

deb http://archive.canonical.com/ lucid partner]
sudo apt-get update
sudo apt-get install sun-java6-jre sun-java6-plugin sun-java6-fonts
sudo apt-get -f install

Daca nici asa, ma las pagubas...

| Vi1rus explică (pentru miTzuliK93):

Frate scuze ca-ti dau atitea intrebari... dar sunt incepator intelegema terog...
dupa ce am facut toate astea mea aparut configuratia pachetului... cum fac asta?

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Vi1rus):

De aici nu mai stiu, insa am gasit pe Google un topic in ceea ce priveste lipsa pachetului ttf-mscorefonts-installer, sau a arhivei lui. Poti trage o privire.

https://answers.launchpad.net/......ion/232087

| Vi1rus explică (pentru miTzuliK93):

Nu mi se primeste nimic la naiba

| Vi1rus explică (pentru miTzuliK93):

Tu ce sistem de operare folosesti?

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Vi1rus):

W7 pe PC, W8.1 pe laptop. Foarte multumit de ambele.

| Vi1rus explică (pentru miTzuliK93):

W7 ce versiune?

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Vi1rus):

Ultimate.