| Don714 a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care stiti ce pot face la un windows vista home premium vreau sa intru in bios pentru a imi modifica ceva in bios cand se deschida pc apas F12 si imi aratat imaginea aceaia cu bios doar ca nu o arata cum cu albastru si sus advanced exit si asa e doar o imagine neagra in mijloc un chenar cu 4 scrisuri si scrie cam ceva de genu
1.DVD/CD ROM
2.Deeskete
3.Harddisk
4.Boot image sau ceva de genu si apoi mai jos scrie sa apas ESC ca sa ies sau Enter sa selectez un scris problema e ca nu e biosu ca cum e la windowsu 7/XP ce sa fac sa arete ca acolo? cel care imi da raswpuns corect ii voi ramane recunoscator si are FUNDA!
SI INCA CEVA DACA TREBE SA INSTALEZ UN ALT BIOS DATIMI LINK SI EU DESCARC SI INSTALEZ

1 răspuns:
| DeyCj a răspuns:

În BIOS numa cu F12 nu se intră, că cu DELETE sau F2.F12 sau F11 e boot loader-ul adica acel meniu ce te scute ste de butonat în BIOS când vrei să butezi de pe DVD, stik USB sau alte dispozitive, chestie foarte bună, mai ales dacă vrei sa folosești un SO în mod live DVD sau butat de pe USB, precum și să recuperezi date, nu numai reinstalare Windows s cum știu eronat majoritatea că folosește.
BIOS-ul nu e ca Windows-ul să îl rescrie și un coptil de pe stradă, și să îl rescrii că nu mere ceva la calculator așa cum faceți eronat voi, ci ca să rescrii BIOS-ul trebuie să ai un motiv serios s-o faci(de exemplu ai folosit un loader ce ți-a scris date în el, malware(da sunt viruși de BIOS), etc)
Succes