| robert2double a întrebat:

Am o nelamurire:
Ce inseamna SATA si celelalte mufe de la sursa de alimentare care se cupleaza la Hard Disk, Placa de baza s.a.

Multam!

Bineinteles ca voi premia cel mai bun raspuns!

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu prea are sens intrebarea. Sunt niste conectori cu un anumit nume, gen 20+4, 4/4+4 pini/6 sau 6+2 pini pcie/molex/fdd. In principal numele te poate ajuta ca sa iti dai seama unde trebuie sa ii coenctezi(poate) dar nu e regula(gen la molex).

| GopnikulBogdan a răspuns:

Salut.
SATA=CABLU DE DATE
IDE=CABLU DE DATE PT. PC VECHO
MOLEX=ALIMENTARE HARD
Și restul cablurilor au denumiri specifice ca să nu ai bătăi de cap.