| EdDyStyl3 a întrebat:

Am o Placa de baza care are sloturi de ram DDR2, am si ramii tot pe DDR2 si vreau sa imi cumpar o placa Video dar acea placa video este pe DDR 3 are ceva? s-ar putea sa nu mearga ramii?

Dau FUnda!

Răspuns Câştigător
| megamix112 a răspuns:

Nu depinde de RAM, depinde de placa de baza.Cauta placa ta de baza pe net si vezi ce placi video, procesoare etc suporta. Daca vrei sa afli ce placa de baza ai, deschide calculatorul si sub ventilator scrie seria placii si dai un search pe google.Bafta.

4 răspunsuri:
| GeosBIOS a răspuns:

Nu nu are, atat timp cat placa video este compatibila cu port-ul de pe placa de baza.

| IulianP a răspuns:

Poti pune si o placa video cu GDDR5. Memoria RAM nu are nici o treaba cu memoria de pe placa video.
La ce placa video te-ai gandit? Pentru ca una cu GDDR5 este putin mai performanta decat una cu GDDR3.

| tteo92 a răspuns:

Salut!
Nu are nicio legatura ddr de la RAM si ddr de la placa video, poti sa ai ddr2 la ram si ddr5 placa video, tot iti functioneaza.

| fabilescu a răspuns:

Daca slotul de pe placa de baza e identic cu cel al placii video, poate sa fie si ddr5 ca nu are nimic