| Devylgreen a întrebat:

TPU! Am o problema cu calculatorul cand intru pe Metin2 (pe oricare Metin2), stau un minut si se restarteaza dintr-o data, si dupa 20 de secunde de abia porneste hard-ul. Am un calculator HP, CPU Intel Celeron 2, 66Ghz, 512 MB RAM, Placa video Intel (R) 512 MB, OS Windows XP, Service Pack 3! Inainte sa reinstalez Windows-ul nu-mi facea asa. Sa fie de la hard? E slab, 160 GB!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este din 2 motive:
1. Din cauza memoriei RAM cam mic, procesorul si Hard Disc-ul sunt suprasolicitate (apasa tastele Ctrl+Alt+Del consecutiv, apare Task Manager, acolo poti vedea graficul incarcarii procesorului si memoria folosita/libera).
2. Din cauza suprasolicitarii procesorului si a temperaturii ambientale ridicate, precum si a prafului depus pe cooler-ul procesorului, teperatura procesorului se ridica prea tare si acesta incepe sa dea erori de calcul.
Rezultatul celor de sus este restartarea calculatorului.
Rezolvarea consta in curatirea cooler-ului de praf si marirea memoriei RAM (pana la 1, preferabil la 2Gb).

| lpavel a răspuns:

Ai probleme cu racirea nu cu HDD-ul!

| Zaygon a răspuns:

2 probleme posibile:
- sursa;
- coolerul de pe procesor(eu cu asta am avut probleme si exact la fel imi facea cand intram in jocuri sau efectiv navigam pe internet, dupa ce l-am curat de praf doar in jocuri mi se mai oprea si asta pana am schimbat coolerul sia cum merge calumea si nu mai am treaba dar no, pc e slabut ce sa ii faci).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija la temperatrui.Ia Sppercy(parca asa), masoara sa vezi daca e bine...du-te la setari se debifeaza restartarea automata cand apari errori, ceva de genul, daca da crash iti apare eroare pe ecran.Asta mi se intampla si mie cateodata, verifica si cablul de alimentare, eu l-am lasat asa, l-am mai scos din priza si a trecut de la sine...Bafta..Funda?

| Devylgreen explică (pentru anonim_4396):

Pai daca navighez pe internet nu-mi face asa sau dacaa joc gta. De obicei sterg unitatea din luna in luna...

| Jager a răspuns:

Ia alt pc.
Pana in 500-600 lei un SH e numai bun. Poate prinzi cu 2-3 gb ram placa video mai buna, de ce nu si procesor. Cauta prin orasul tau.

| flarn a răspuns:

Nici PC-ul nu vrea sa joci Metin.

| Bora_Sebastian_1993 a răspuns:

Din cauza procesorului care se incalzeste prea tare pentru ca nu prea poate el sa duca jocul, placa de baza opreste sursa ca sa nu-ti prajeasca procesorul pentru ca nu ai racire buna.
Eu iti recomand sa iti iei alt calculator
pentru ca nu ai ce sa faci cu un Intel celeron 2 in 2016. (pe langa 512 mb de ram si altele).
Poti sa intri pe un site de calculatore second unde poti gasi calculatoare mai bune, dar daca chiar vrei sa iti repari calculatorul cumpara alt sistem de racire.