| Szzeby a întrebat:

Am o problema cu PC-ul.Cand il pornesc Sistemul de racire se opreste si se porneste de vreo 2 ori, cand deschid o aplicatie face la fel, si la fel face cand il bag sau il scot de la incarcat.Problema asta o am de cand am schimbat Windowsul si am instalat niste Drivere pentru placile video, dar erau singurele Drivere bune pentru placi.Dar acele Drivere cred ca sunt si pentru procesor.Scoate sunete puternice si se opreste de totul cand ma joc ceva.

Funda.

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

De cand se incarca PC-urile?

| dannyel86 a răspuns (pentru K0sti):

Asta ma intrebam si eu. A se traduce "laptop"/"notebook".
Posibil sa aiba soft de management al coolerelor? (rotatii in functie de temperatura). Ce parere ai? happy

| K0sti a răspuns (pentru dannyel86):

Greu cu tehnica asta! Ma indoiesc, desi nu imposibil! De obicei asta se face din BIOS, in stransa legatura cu senzorii de temperatura de pe placa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sistemul de racire se poate opri/porni in functie de necesitate, nu la majoritatea pc-urilor dar. ma rog, in cazul tau poate nu are nevoie de racire cand sta in idle, iar cand lansezi o aplicatie poate are nevoie de racire de la cooler pentru a raci procesorul sa nu se supraincalzeasca sa dea asa numitul "BSOD" sau restart. Problema cu oprirea este ori ca pc-ul tau nu duce acel joc, ori ca il supraincalzesti si nu face fata racirea, ori ca nu mai ai pasta termoconductoare(acea pasta alba dintre metal si procesor) si trebuie schimbata cu una noua, curatat frumos in zona procesorului si pe acea bucata metalica si pusa alta pasta. Daca tu joci cine stie ce jocuri pe care pc-ul nu le duce, la ce te astepti?

| Scharfschütze666 a răspuns:

Fa niste teste, daca ai placa video externa instaleaza MSI afterburner, acolo ai si temperatura si fan speed. lasa-l sa ruleze sa zicem la 80% pentru ceva timp sa vezi daca ti se mai opreste. Deasemenea programu stie sa ii pui tu parametri de racire (gen la o temperatura de 70grade sa se duca ventilatorul la 100%).
Daca totusi contonua sa se stinga si sa se aprinda ventilatorul reinstaleaza driverele (mai ai cd-ul original?). Nu are cum driverele de la gpu sa influenteze cele de la cpu. Deasemenea ai zis ca il bagi la incarcat, specifica daca e desktop sau laptop?
Lafel posibil poate sa se stinga pentru ca e prea rece si nu vede nevoia ventilatorului dar nu stiu ce calculator ai care sunt temperaturile tale sau alte detalii.