| catalinutz1288 a întrebat:

Am o problema cu placa video pe care tocmai mi-am cumparat-o. Nu ma lasa sa instalez driverul. Placa video e Asus Radeon R9 270X Direct CU II TOP. Cand mi se porneste instalarea AMD- Catalyst, imi da eroare. Imi apare o fereastra de la AMD - Catalyst pe care scrie Application Install : install package failure. Daca imi restartez calculatorul, pe urma la intrarea in desktop imi apare o fereastra de la GPU Tweak in care scrie FAil to load dlls.Please install VGA driver. La display adapters imi scrie Standard VGA Graphics Adapter. La monitor imi era setat sa fie la 120 hz, uneori 144 hz iar acum daca vreau sa aleg o optiune de la Screen refresh rate, nu pot. Imi apare doar Use hardware default setting. Ce trebuie sa fac?

10 răspunsuri:
| FatUglyVirgin a răspuns:

Dezinstaleaza vechiul driver si ia versiunea cea mai noua de pe net.

| catalinutz1288 explică (pentru FatUglyVirgin):

Am incercat deja asta si nu merge.

| ion1731 a răspuns (pentru catalinutz1288):

Da esti sigur ca ai montat correct placa si ai unit monitorul la ea? daca da poate iti mai dau detalii.

| catalinutz1288 explică (pentru ion1731):

Placa cred ca am montat-o corect. Cele doua ventilatoare se invart si sunt aprinse 2 beculete unde conectezi cablurile de la sursa. Cum pot sa stiu daca am unit corect monitorul la ea? Placa are 2 locuri in care poti conecta monitorul. Indiferent de locul prin care il conectez, imi da aceleasi erori.

| KodrutZ a răspuns (pentru catalinutz1288):

Ce prostii de intrebari si pe astia... de parca are legatura conectatul monitorului cu driveru'. Vezi sa fie windowsu' cu update-urile la zi, mai ales.NET. Legat de driver, ia ultimul disponibil de pe amd.com.

| catalinutz1288 explică (pentru KodrutZ):

Azinoapte am lasat windowsul sa se updateze. Legat de driver, am luat ultimul disponibil si tot acelasi lucru imi scrie, nu ma lasa sa instalez AMD Catalyst, imi zice Application Install : install package failure.

| KodrutZ a răspuns (pentru catalinutz1288):

Fie e busit pachetul, fie nu ai update-urile necesare ca sa il ruleze cum trebuie'. Nu sint update-uri standard alea.

| catalinutz1288 explică (pentru KodrutZ):

S-a updatat cred tot ce trebuia de la.net. + o gramada de alte chestii. La instalare sunt cativa pasi, imi detecteaza placa video, iar urmatorul pas e sa instaleze AMD Catalyst unde pur si simplu nu vrea, da eroarea aceea.

| ion1731 a răspuns (pentru ion1731):

La tine cred ca e problema cu software daca zici ca ai instalat correct placa, ideal ar fi sa te uiti pe youtube la placa ta, vezi, poate are vreun secretwinking, ce distribuitiv de windows folosesti?, cel mai bine ar fi 7 sau 8- cit mai aproape de original sau chiar original sa fie, si cum au s=zis si altii e de dorit sa fie cu update la zi, daca nici asa nu merge reinstaleaza sistemul de operare, daca nici asa, du-o la magazin si hotaraste-te

| KodrutZ a răspuns (pentru catalinutz1288):

Ai rulat un Catalyst Cleaner mai intii? http://www.techspot.com/drivers/driver/file/information/16748/