| Skylimit a întrebat:

Am o problema : Orice DVD/CD bagat in DVD Writer Imi apare a fi gol...deci imi da sa-l deschid dar cand vreau si eu sa vad ce-am pe CD/DVD nu vad nimic, empty, canci, none.

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Probabil e lentila uzata. Trebuie totusi incercat alt windows sau sistem de operare in general ca sa vezi sigur ca nu e problema de la sistemul de operare.

| CinevaNou a răspuns (pentru sltlp):

Cum se poate uza lentila? straight face eu stiam ca se poate mudari si trebuie curatata.

| Skylimit explică (pentru sltlp):

Pai asta e problema... vreau sa instalez nu-mi apare nimic gen "To boot from CD/DVd press etc." Daca nu trebuie' sa-l instalez de pe Stick? Imi puteti da un tutorial cum sa instalez XP pe stick? Am gasit ceva gen WinToFlash da lumea spune ca nu stiu ce virusi are si ca nu e bun.Si ca din CMD merge numai cu 7 daca nu ma insel Vista.

| Skylimit explică (pentru CinevaNou):

Si cu ce s-o curat. alcool? Sau pur si simplu sa sulfu? saaau sa o sterg cu material textil din ala pentru sters ochelarii?

| CinevaNou a răspuns (pentru Skylimit):

N-as putea sa-ti zic, ca n-am incercat asta vreodata. Auzisem de cd-uri speciale pentru curatat, dar nici alea nu stiu daca au vreun efect. Cel mai bine e sa cauti pareri pe forumuri.
http://www.xpc-forum.ro/viewtopic.php?f=12&t=39569
Orice i-ai face, important e sa nu ramana cu scame/patata/etc.

| K0sti a răspuns (pentru Skylimit):

Sa nu dai cu alcool! Cu un betisor de urechi, dar foarte fin, sa nu apesi pe ea, ca ii strici planeitatea si bate raza aia laser dupa aia prin balarii! Nu mai citeste deloc! Desi dupa ce spui, cam poti sa-ti iei adio!

| Skylimit explică (pentru K0sti):

Sa sparem ca nu ai dreptate.

| sltlp a răspuns (pentru Skylimit):

E bun wintoflash, dar grija ce versiune descarci ca unele au adware(instaleaza alte 999 programe si reclame). https://www.youtube.com/watch?v=XqO4fEDV7R0

| sltlp a răspuns (pentru CinevaNou):

Cand trec multi ani, se auna praf, in timp, se zgaraie lentila. Daca e folosita la scrieri, iar se uzeaza extrem de rapid. Cauta pe net mai multe detalii. Gasesti.