| xDanyxDany a întrebat:

am o sursa veche de 300w si vreau sa fac un incarcator "rapid" pentru telefon. am folosit formula I=U/R = R=U/I adica 5/2=2.5A. Eu nu am nici un fel de aprat de masura ca sa vad ce se intampla dar va zic sigur ca nu-mi scoate 2, 5A pentru ca telefonul se incarca in vreo 6 ore fata de incarcatorul lui care in doua ore era full. Ce nu am facut bine? eu am pus rezistenta de 2ohm pe +

1 răspuns:
| nutepriveste21 a răspuns:

Cred ca ai mai pus intrebarea asta sau asemanatoare. Lasa formulele scoate rezistentele si incarca pe direct. Foloseste ramura de 5v de pe sursa asa cum au si incarcatoarele. Va incarca la fel daca cei 5v de pe sursa exista si intre timp datorita imbatranirii componentelor nu a scazut la 4, 8 sau mai putin. Vrei sa faci experimente dar nu detii minim un aparat de masura.