| Strok3r a întrebat:

daca va dau aceste informatii in legatura cu PC-ul meu sick Intel(R) Celeron (R) CPU E1200 @ 1.60 GHz 0.99 GB RAM..imi puteti spune ce pentium am?

Răspuns Câştigător
| Filip23 a răspuns:

Clasificarea Pentium xpix a tinut pana la Pentium4, adica pana pe la 800 MHz. Dupa aia a inceput sa se mearga pe denumirile comerciale ale procesoarelor celor 2 mari firme (Duron, Athlon, Sempron, respectiv Intel, Celeron). De prin 2002, Pentium IV e obiect de mana a doua. Al tau are o performanta dubla.

3 răspunsuri:
| IulianP a răspuns:

Pai ala nu este Pentium, ci este un Intel Celeron.

| AstonMartin a răspuns:

NU mai exista pentium, era doar o denumire a procesoarelor, mai nou se numesc celeron x, pentium dual-core x, i3, i5, i7, xeon.

| raidxp a răspuns:

Chiar daca e celeron, e produs tot de Intel, iar ca viteza de lucru al procesorului e clasificat a fi egal cu Pentium 4