| vladuss09 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de placile nVidia. Sunt foarte multe modele de placi, iar eu nu le cunosc "evolutia". Adica nu stiu care este cea mai slaba si cea mai puternica.
Daca putei sa imi enumerati de la cea mai slaba model de placa nVIdia pana la cel mai puternic model. *(in ordine crescatoare)*

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| horseey a răspuns:

Sunt prea multe ca sa faci asta, dar pe tot ce este mai mare este mai bun. Uite aici o lista in ordine : http://www.geforce.co.uk/hardware/desktop-gpus

2 răspunsuri:
| LDCCristi a răspuns:

Cea mai slaba este nVIDIA fx 5200 si cea mai puternica este nVIDIA titan.

| Doctor4Hell a răspuns:

Sunt foarte multe placi nVidia ca sa le enunt de la inceput pana la sfarsit.
Te poti lua dupa Seriile lor.
GT7000, GT8000, GT9000
dupa care
GT200, 300,400, 500,600, 700 + modele GTX de aceleasi serii

pe scurt...foarte multe... Ultimele modele excelente calitate/pret :
GTX970 ( in jur de 1700 ron) sau modelul UltraHighEnd : GTX980(2300 ron aprox).
Daca bugetul este undeva la 1000-1500 ron...GTX960 este o placa care cu care poti juca absolut orice joc la Max/Ultra Settings cu un FPS foarte bun(60+).

Mai sunt si modele Ultra Puternice ca seria GTX TITAN. Ultima placa aparuta este nr 1 ca si performanta dar cu un pret destul de exagerat : GTX Titan X.

Deci ca si cel mai slab: modele foarte vechi
Cea mai buna placa : GTX Titan X [daca ai bani 1000 Dolari) sau GTX980/GTX970 daca esti un gamer ce doar vrea sa poata juca orice la Maxim.