| Wot_Iuli_1999 a întrebat:

am si eu o problema. Am net de la RomTelecom (mai nou Telekom, dar eu am net cu clicknet romtelecom) si 2 PC-uri.
Al meu este desktop iar a lui sora mea laptop, amundoua functioneaza pe wi-fi. Al ei are viteza de 300 MB/s (max), iar al meu are 72 MB/s si este si mai aproape de router. Stiti cumva de ce si daca se poate rezolva problema? Tin sa mentionez ca eu folosesc WIN 8.1 PRO, iar ea WIN 7.

17 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pai lasa povestile. Daca faci un speedtest.net ce rezultate obtineti? Tu cu ce te conectezi la router? Adaptor WiFi pe USB?

| Wot_Iuli_1999 explică (pentru KodrutZ):

Wireless...

| KodrutZ a răspuns (pentru Wot_Iuli_1999):

Adaptor WiFi pe USB? Adaptor WiFi pe USB? Adaptor WiFi pe USB? Adaptor WiFi pe USB? Adaptor WiFi pe USB? Adaptor WiFi pe USB? Adaptor WiFi pe USB? Adaptor WiFi pe USB? Adaptor WiFi pe USB? Adaptor WiFi pe USB? Adaptor WiFi pe USB? CE ADAPTOR? CE WIRELESS? Posibil sa fie limitarea device-ului cu care te conectezi. Sfinte cirnat...

| Wot_Iuli_1999 explică (pentru KodrutZ):

De fapt asta e modem cu router introdus, alta minunatie de la Telekom asta... Nu am nici un adaptor la el...

| Wot_Iuli_1999 explică (pentru KodrutZ):

Nu am adaptor, e modem cu router integrat, dar ei ii merge cu 300 mb si e la dist mare de modem si eu ca sunt langa el merge cu 72...

| KodrutZ a răspuns (pentru Wot_Iuli_1999):

TIE, IN CALCULATOR, CUM ITI INTRA INTERNETUL? PRIN CE? Ceva de genul asta cumva - http://76.my/......okas@6.jpg

| KodrutZ a răspuns (pentru Wot_Iuli_1999):

Studiaza limba romana pina miine si mai discutam atunci...

| Wot_Iuli_1999 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc de ajutor, mai bine lipsa decat oameni ca tinewinking Si vezi sa incepi si tu s ao studiezi, maine se scrie cu "â" din a nu cu "î" din iwinking

| KodrutZ a răspuns (pentru Wot_Iuli_1999):

TU esti normal? NU AI FOST IN STARE SA RASPUNZI UNEI NENOROCITE DE INTREBARI REPETATA DE O MIE DE ORI! CUM NAIBA ITI INTRA TIE NETUL IN CALCULATOR? PRIN CE? Modem, magic. Dar de la modem la tine la calculator ce ai, cablu? Daca nu, care e dispozitivul de la tine de la desktop prin care primesti semnal wireless? Cum naiba mai vrei sa formulez ca sa intelegi?

| Wot_Iuli_1999 explică (pentru KodrutZ):

Nu inteleg la ce te referi, mie imi intra netul in PC la fel cum intra si in laptop...

| KodrutZ a răspuns (pentru Wot_Iuli_1999):

Ti-am pus si poze in puii mei. Ai antena wireless direct in placa de baza? Placa de retea wireless? Ai modem, bun. Ala iti da semnal wireless in casa. CU CE capteaza desktopu' semnalul ala? Laptopurile au antena WiFi integrata. 99% din desktopuri NU.

| Wot_Iuli_1999 explică (pentru KodrutZ):

In sfarsit am inteles ce vrei sa zici, da e in placa de baza

| Wot_Iuli_1999 explică (pentru KodrutZ):

Multumesc de ajutor, s-a rezolvat, nu aveam driverele instalate pentru ca schimbase windows-ul happy

| Wot_Iuli_1999 explică (pentru KodrutZ):

Daca nu spuneai tu ca e diret in placa de baza nu imi dadeam sema c aimi lipseste driverele, mersi mult!

| KodrutZ a răspuns (pentru Wot_Iuli_1999):

Doooh... greu la deal, da' bine ca s-a rezolvat.