| AndreYStaR a întrebat:

Am si eu o scurta intrebare : Cum e mai bine? 1) 12GB RAM 1333MHz sau 2) 8GB RAM 1866? De ce 1)? De ce 2)?

6 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

8gb ram pentru ca dual channel si pentru ca nu ai nevoie de mai mult de 8gb pentru jocuri.

| Danzell a răspuns:

Iti garantez ca nu o sa ai nevoie de 12 GB decat daca faci prelucrari audio-video, sau simulari.

mai multa memorie nu inseamna mai bine. un PC nu are nevoie de mai mult de 8 GB pentru jocuri sau orice aplicatii de zi cu zi.

ce trece de 8 GB deja devine inutil pentru ca nu vor fi folositi decat cu ce ti-am zis mai sus. daca vrei mai multe informatii cauta pe youtube canalul linustechtips.
https://www.youtube.com/watch?v=ajyzZ-zaq0o

| Iulian_Cioloca_1995 a răspuns (pentru Danzell):

Dupa cum vezi in videoclip arata numai care este cel mai bun la render cu programe gen Photoshop

| Danzell a răspuns (pentru Iulian_Cioloca_1995):

Ideea este aceeasi. randarile necesita putere mult mai mare, decat un joc. un profesionist lucreaza la rezolutii mari, cu imagini vectoriale, scalabile, chestii de genul.

cantitatea de memorie de care ai nevoie ti-o estimezi in functie de activitate. daca iti iei 10 GB si nu folosesti decat 5, valoarea efectiva a ramului utilizat devine dublu. adica de ex: in loc sa dai 10 lei pe GB folosit dai 20.

| AndreYStaR explică:

Eu am sa ii folosesc mai mult pe gaming, o sa pun si 2 moditoare de fullhd, si multe programe deschise odata.

| Iulian_Cioloca_1995 a răspuns:

1)Calculatorul trebuie sa lucreze cu o memorie, pentru ca daca am sta sa citeasca fisierele direct de pe hard am imbatrani. Memoria RAM este "masa de lucru" a procesorului. Fie ca-i melodie, poza, sau joc, acestea ruleaza in memoria calculatorului, deci in RAM. Nu pot sa functioneze direct de pe hard disk! Chiar si aceasta pagina pe care o vezi, e incarcata in RAM de browser-ul tau. Nu o citesti direct de pe hard disk, dupa cum probabil crezi. Toate documentele, pozele, melodiile, programele, serviciile pe care le ai deschise, sunt in RAM.Ca prin urmare calculatorul tau ar merge mai bine cu 12GB RAM.